Гръмотевични бури! Какво да правим, ако ни застигнат

  • 28 септември 2022 08:57

  • 2027
  • 1
Гръмотевични бури! Какво да правим, ако ни застигнат
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

Природните и климатичните промени в последните години все по-често ни изненадват.

Те са много опасни и крият сериозен риск за живота и здравето ни, напомнят от ПСС.

Едно от най-важните неща, които трябва да правим, когато се отправяме към високото, е да се информираме добре каква е прогнозата за времето.

Ударите на мълния се срещат по-често в планините, отколкото в низините и равнините. Това ги нарежда сред най-големите опасности, които могат да сполетят планинари и алпинисти. Една от характеристиките им е поразяването на самотни предмети на високо място.

За щастие се знае достатъчно за този природен феномен – затова има някои неща, които можете да направите, за да останете в безопасност.

Как да избегнем удари от мълния при туризъм
Въпреки че не можете да предотвратите удари от мълния, можете да намалите вероятността да бъдете ударени, но само ако имате план за действие и резервен такъв. Отчитайки опита на практикуващите дейности на открито, със следващите редове се надяваме да сме полезни на колкото се може повече любители на планината.

Прогноза за времето
Важно правило – винаги проверявайте прогнозата за времето, преди да отидете в планината. Ако има голяма вероятност за лошо време – отложете пътуването си. Винаги можете да отидете друг ден, но само ако останете живи. Безопасността трябва да бъде ваш приоритет номер едно!

Как да прогнозираме гръмотевична буря?
Ако мобилният ви телефон е извън зоната на покритие, използвайте знанията си.
Гръмотевичните бури никога не се появяват от синьото небе. Винаги има признаци за наближаването им – включително задух и отсъствие на какъвто и да е вятър в продължение на много часове, последван от мъгла и лоша видимост. Ако забележите тези признаци, очаквайте гръмотевична буря.

Колкото по-рано, толкова по-добре.
Гръмотевични бури, дъжд и сняг обикновено се случват следобед – поне в северното полукълбо. Това означава, че най-доброто време за изкачване на най-опасните планински хребети е ранната сутрин.

Чуваш ли гръмотевицата? – Стой далеч. Изчисляването на разстоянието между себе си и приближаващата буря е лесно. Тъй като светлината е по-бърза от звука, винаги ще видите светкавици, преди да чуете гръмотевицата. След като видите светкавицата, пребройте секундите, докато чуете гръмотевицата, след което разделете цифрата на три, за да получите разстоянието в километри. Ако бурята е на под 30 километра, незабавно намерете подслон!

 

Последвайте канала на

Десислава Станева
2027 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2022.09.28 | 09:48

1
Килата свети и гърми дори и да вали

Добави коментар

Водещи новини