Министър Минеков ще посети Желязната църква в Истанбул по повод 130-годишнината ѝ

  • 16 септември 2022 10:50

  • 301
  • 0
Министър Минеков ще посети Желязната църква в Истанбул по повод 130-годишнината ѝ
© Bulfoto

Министърът на културата проф. Велислав МинековВелислав МинековВелислав Минеков е професор в Националната художествена академия (НХА). Завършва образованието си ще присъства на църковната служба по случай 130-годишнината от полагането на основния камък на Българската желязна църква „Свети Стефан” в гр. Истанбул, Република Турция, съобщават от пресцентъра на министерството.

Тържественото събитие ще се състои от 10:30 ч. на 18 септември (неделя) и в него от българска страна още ще участват представители на държавните институции и на Генералното консулство на България в Истанбул.

Министър Минеков: Културно-историческото ни наследство не струва и стотинка, изправено пред олигарсите

В рамките на работното посещение на министър Минеков в Истанбул същия ден от 14 ч. той ще поздрави и възпитаниците и преподавателите в българското неделно училище, където официално се открива новата учебна година.

Българският храм в Истанбул, носещ името на архидякон и първомъченик Стефан, е посещаван не само от семействата от българската църковна община в Истанбул, но и от хиляди родолюбиви българи и поклонници, които идват с автобуси, за да запалят свещ в тази историческа светиня за българския народ.

Желязната църква „Свети Стефан” в Истанбул се издига в кв. „Фенер”, на самия бряг на Златния рог и привлича погледа на всички туристи от цял свят, запознаващи се със забележителностите на древния и вечен град. Интересна е и историята на този уникален храм. Къщата, дарена от княз Стефан Богориди, цариградските българи преустроили в дървена църква.

Осветена на 09.10.1849 година, тя, както и изграденият след две години Метох, са станали истинска люлка на българското духовно и национално Възраждане. Тук на 03.04.1860 г., по време на Великденската служба, епископ Иларион Макариополски с думите “…и всякое епископство православних!” поел отговорността на български духовен глава. Пак тук за първи път бил прочетен и издаденият на 28.02.1870 г. „Ферман”, с който българите се признавали за отделен етнос с право на самостоятелна Църква под името Българска Екзархия.

През 1898 г. на мястото на изгорялата стара дървена църква се издига нова – желязна. Проектът е на архитект Ховсеп Азнавур, а изпълнението е на австрийската фирма „Рудолф фон Вагнер”. Храмът се състои от сглобяеми железни елементи с общо тегло 500 тона. Докарана с кораб от Виена по река Дунав, през Черно море и Босфора, тя е осветена от екзарх Йосиф на 08.09.1898 г.

Две са били железните църкви в света, но днес е запазена само българската. Трикуполна и с кръстообразна форма, отвън тя привлича погледа с красивите орнаменти на украсата. Олтарът е обърнат към Златния рог, а над притвора се издига 40-метрова камбанария. Шестте камбани са изляти в руския град Ярославл, като две от тях звучат и до днес. Изящество и сдържано великолепие излъчва иконостасът, изписан в православен стил от руски майстори. Историческа стойност имат и дарените икони и църковна утвар, както и дарителските посвещения.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
301 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини