12 години по-късно: Първа копка на Небет тепе

  • 29 август 2022 10:53

  • 491
  • 1
12 години по-късно: Първа копка на Небет тепе
© Google Maps
Слушай новината Слушай новината

Това е изключително труден обект, обследвали сме го заедно с арх. Вера Коларова. Важен е за Пловдив, тъй като представя акрополната част на древния Филипопол, тук е венецът на живота на Пловдив. Това заяви арх. Румяна Пройкова по време на първата копка на проекта за Небет тепе, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

"Акрополната част е по северната стена и ще я покажем по значим начин. Стените са древни и няма да бъдат надграждани, където има такъв материал, ще бъде поставен на място. Ще изчистим цялата среда, ще има зелена поляна, ще се очертаят археологическите структури", допълни тя и заключи, че целта е да се експонира древната археология в една подходяща среда.

"Това е един изстрадан обект, като преди повече от 12 години се опитваме да го стартираме. Той беше спасен в първите дни на нашия мандат и е знаков за град Пловдив", посочи кметът Здравко Димитров и изрази надежда догодина обектът да бъде открит.

"Доста усилия ни костваше целият процес, оттук нататък започва здравата работа, надявам се да се поздравим с обновен комплекс, гордост за всички пловдивчани", каза на свой ред заместник-кметът Пламен Райчев.

Предстои да се изясни секторите, в които ще се работи от археологическа гледна точка.

Близо 7 декара растителност е изгоряла след пожара на Младежкия хълм в Пловдив

Днешната първа копка стана възможна, след като община Пловдив коригира забележките на Националния институт за недвижимо културно наследство. Те бяха за осветлението да бъде повдигнато и да не бъде през 1,5 метра, а на по-големи разстояния. Габионите да бъдат покрити с жива растителност.

Разминаване имаше и по отношение на изграждането на пътеките по маршрутите за туристи - общината искаше те да са от устойчив материал, а не от насип, за да не свличат при дъждовно време.

Проектът "По крепостните стени на Филипопол“ включва три обекта за интервенция. Това са "Археологически комплекс "Небет тепе"; "Античен комплекс "Източна порта на "Филипопол" и "Реконструкция на елементите на техническата инфраструктура и благоустрояване на подходи към археологически комплекс "Небет тепе". 

Избраният изпълнител и за трите позиции е консорциум "Филипопол 2020", в който участват "Терасист" ООД, "Стройекспрес-НН" ООД и ПМ "Архитекти" ЕООД.

Стойността на договора за проектиране, авторски надзор и СМР е 6 996 594 лв. с ДДС. Одобрената обща стойност по проекта е 8 012 202, 52 лв. От тях 6 009 151, 89 лв. са безвъзмездно финансиране по ОП "Региони в растеж“,  а 2 003 050 лв. е съфинансирането от община Пловдив.

С реализацията на проекта ще се постигне консервация, реставрация и експониране на античния комплекс "Източна порта на "Филипопол“ и на Археологически комплекс "Небет тепе".

По този начин обектът ще стане културен център с категория "национално значение“, което означава, че ще е предпочитана туристическа атракция, предлагаща подходящи условия за целогодишно посещаване.

Чрез осъществяването на рекламна и презентационна кампании да се повиши информираността и стимулира интереса на различни групи туристи.

Евакуираха мол в Пловдив заради сигнал за пожар

С увеличаването на туристическия поток ще се подкрепи развитието на местния бизнес – пряко или косвено свързан с развитието на туристическите услуги.

Срокът за изпълнение на проекта е до края на 2023 година.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
491 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини