440 000 български деца живеят в бедност и риск от социално изключване

  • 06 юни 2022 14:45

  • 595
  • 0
440 000 български деца живеят в бедност и риск от социално изключване
© Getty Images, архив
Слушай новината Слушай новината

440 000 български деца живеят в бедност и риск от социално изключване. Това съобщи Георги Богданов – координатор на Национална мрежа за децата.

В София се провежда специално събитие, което цели да повиши информираността около Европейска гаранция за детето. През 2019 г. президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обявява създаването на “Европейска гаранция за детето”. Това е инициатива, която работи в подкрепа на най – уязвимите деца в Европейския съюз, като им осигурява достъп до здравеопазване, образование, детски грижи, приемливо жилище и подходящ хранителен режим

„Това, което се случва днес, е стартът на една кампания, свързана с Европейската гаранция за детето. Тази гаранция дава възможност на ЕС и на България, като цяло на страните-членки на ЕС, да отделят 5% от своите ресурси за най-бедните деца в ЕС. България е с най-много бедни деца. 440 000 деца живеят в бедност, риск от бедност и социално изключване. Това е приблизително 36% от детското население“, посочи той.

Богданов отбеляза, че в страната ни има деца, които гладуват и нямат достъп до здравни услуги. „В следващия програмен период се очаква наистина тази гаранция да даде възможност, колкото се може повече, децата и техните семейства да бъдат подкрепени, за да не бъдат разделяни. От Национална мрежа за децата искаме да има ясни и точни проекти, които да са насочени не просто към държавните институции, а към конкретни деца в конкретни общности, които страдат изключително много. Това са деца с увреждания, деца в многодетни семейства, деца, които живеят само с един родител. Това са най-уязвимите групи“, посочи той.

По думите му, в областта на здравеопазването трябва да имаме детска болница. „Трябва да имаме услуги, които да дават възможност на децата, които са с увреждания и трябва да се хранят с медицинска храна, да бъдат покрити от НЗОК. Деца, които са на медицинска храна, ходят, просят, гладуват и умират в мъки просто защото няма храна за тях“, добави Богданов.

Евростат: Над 1/3 от децата в България са изложени на риск от бедност

Той открои и нуждата от реформа на детските ясли. „Трябва да има помощ и подкрепа в областта на социалните услуги. Да се реформира системата за закрила на детето. В момента тя е пред тотален разпад. Трябва европейските пари да бъдат дадени по начин, по който да стигнат до всяко едно дете. Трябва да имаме топъл обяд за всяко дете. Има деца, които разчитат само и единствено на топлия обяд в училищния стол, което е недопустимо“, каза още Богданов.

Заместник-министърът на труда и социалната политика и национален координатор за България за Европейска гаранция за детето Иван Кръстев очерта като основен приоритет политиките за ранно детско развитие. „В самото коалиционно споразумение и в програмата са заложени редица мерки, свързани с подкрепата на майчинството, бременността, отглеждането на деца. В сферата на социалното министерство това включва разширяване на подкрепата по отношение на раждане, отглеждане на деца. Стремим се е да подкрепим широка мрежа от социални услуги с помощта на общините и НПО-та в подкрепа на отговорното родителство и ранното детско развитие. Това включва интегрирани форми на патронажна грижа, включително здравни и социални услуги, наблюдение на развитието на бременността, на развитието на децата в тези първи най-важни месеци и години от техния живот“, обясни той.

Кръстев посочи, че социалното министерство ще финансира допълнително с европейски средства нови консултативни услуги, свързани с майчинството и ранното детско развитие. „За първи път в ЕС със средства от програмата за храни и основно материално подпомагане сме предвидили две изключително полезни мерки за децата в крайно уязвимо положение от социално изключените групи. Ще финансираме по скандинавския модел т.нар. „бебешки кутии“, тоест всичко най-необходимо в натура за техните родители, за 10 000 деца, които ще се предоставят при раждането и след 6-месечната възраст на детето. За всички деца от 9 месеца до навършване на 3 години, които са също от тези социално уязвими и изключени групи ще осигурим детска млечна кухня, което ще бъде чрез общините с предоставяне на ваучери“, обобщи зам.-министърът.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
595 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини