Д-р Юрий Асланов за novini.bg: Партийната система е като болен човек, ако отказва да се лекува, ще легне на смъртния си одър

  • 12 ноември 2021 08:50

  • 770
  • 0
Д-р Юрий Асланов за novini.bg: Партийната система е като болен човек, ако отказва да се лекува, ще легне на смъртния си одър
© булфото /архив/, pixabay

Изборите ще дадат ли развръзка на политическата криза, в която е обществото ни? Разговарям с известния социолог Юрий Асланов, управител на агенция "Афис". Той е доктор по икономика и по социология.

В неделя сме на трети парламентарни избори в рамките на една година. Те ще дадат ли развръзка на политическата криза, в която е обществото ни?

Не, но може за известно време да има краткотраен спад на политическото напрежение, тъй като вероятността за съставяне на редовен кабинет е по-висока в сравнение с предходните избори. От друга страна обективните фактори, подхранващи кризата – пандемията, ценовият шок и прочие – няма да изчезнат, заради което мандатът на новото правителство да се окаже горещ картоф и поелите отговорността за съставянето на кабинета да понесат тежки щети.

Не искам да съм песимист, но не очаквам развръзка на кризата. Възможно е през пролетта да минем през още един служебен кабинет и нови избори. И е напълно възможно поредният краткотраен живот на парламента да преструктурира по такъв начин политическото пространство, че в навечерието на поредните нови избори ситуацията да има твърде малко прилики със сегашната.

Ще имаме ли и по-висока избирателна активност в неделя?

Ако е в сравнение с 11 юли – да, при всяко едно положение. Навярно ще бъде по-близка до активността на 4 април. Сиреч сравнително невисока, но традиционна за парламентарните избори през последните 10-12 години.

Партийната система е в дълбока криза не отсега.

Високата степен на отчуждение на хората от политиката, безпрецедентното недоверие към институциите и държавата изобщо се дължат именно на тази криза, тъй като хората много добре разбират, че партиите формират поведението на институциите. Партийната система е болен човек, който ако продължава да отказва да се лекува, ще легне на смъртния си одър. И тогава политическата система може да рухне неочаквано под напора на извънредни събития, на стихията на народния гняв. Това е опасността, която може да изведе на преден план на политическата сцена екстремистки настроени играчи и демократичните устои на държавата да бъдат поставени под въпрос.

Прогноза за президентската надпревара

Вероятно ще има балотаж, на който ще участват действащият президент и кандидатът, подкрепен от ГЕРБ. Радев обаче запазва съществена преднина пред всички останали кандидати, а дистанцията между него и неговия основен опонент е в съотношение близо две към едно. Логично е да очакваме в крайна сметка победа на Радев и втори мандат, но това може би ще се случи на втори тур.

Нормално ли е в една бедна държава като нашата, да има само една лява партия и то в раздробено състояние, а всички останали да се самоопределят вдясно? Как си обяснявате това?

Разбира се, че не е нормално, но не защото има само една лява партия, а защото поведението на нейното ръководство не убеждава ляво-ориентираните хора, че заслужава да бъде техен говорител и техен изразител на интересите им. И сто леви партии да има, ако те не се възприемат като леви, положението щеше да е същото.

При всичките разкрития за злоупотреби и корупция, призната дори от европартньорите ни и онези зад Океана, прогнозите на повечето социолози са, че отново първи по изборни резултати са ГЕРБ, начело с Борисов. Какво е обяснението?

Това е логична присъда за неспособността, за неумението на всички останали да комуникират с хората. Ще кажа нещо, което съм споделял и друг път.

В България изборите винаги са се печелили по един и същи начин: прицелваш се в средностатистическия избирател, който познава и по-добри дни, и му казваш кой е виновен за сегашното му положение.

Борисов никога не е правил нещо различно и е всепризнат майстор на тази техника. Той употребява цялото си време, но със завидна енергия да говори глупости, но говори на хората. Останалите тънат в разправии помежду си.

Той е осъзнал, че истината няма никакво значение, а само онова, което хората си мислят, че е истина. А когато само един говори с хората, те просто не обръщат внимание на никого от останалите.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
770 0

Свързани новини

Водещи новини