Юрий Асланов пред novini.bg: БСП се опростява и свива електорално

  • 19 май 2021 16:12

  • 2625
  • 0
Юрий Асланов пред novini.bg: БСП се опростява и свива електорално
© булфото /архив/

Познати политически лица от БСП и симпатизанти на левите идеи учредиха на своя сбирка в събота миналия уикенд новото идейно-политическо обединение Платформа „Социализъм 21 век”.
Тези дни стана ясно също, че бившият премиер Жан Виденов, за когото казват, че е единственият честен и почтен политик у нас пред последните над 3 десетилетия, се завръща в политиката със своя партия – „Лява алтернатива“. Тя ще участва в предсрочния вот през юли в коалиция с други партии.
Губи ли своя електорат и тръгна ли към сериозен разпад, "разлюспване" като при някогашния СДС, доскоро една от най-консолидираните и сложни организации у нас? За алтернативите в над стогодишната партия и актуалната политическа обстановка у нас към момента, разговарям с известния социолог Юрий Асланов, управител на агенция "Афис".

В момента БСП не е толкова сложна, опростява се. Но е твърде пресилено да се говори за "залез" и край, както много пъти и преди е казвано по повод на партията. В отделни исторически периоди тя буквално е възкръсвала от нищото, защото идеята има силно влияние сред много социални групи. Някой път БСП се е преучредявала с обновление на хората в нея и пак е продължавала своя път. Така че няма край.

БСП наистина беше много сложна политическа организация, в която съжителстваха различни идейни течения, понякога дори несъвместими, но точно

вътрешните спорове и разногласия й даваха енергия да е голяма партия.

Сега опростяването е по линия на това, че се налага едно мнение, едно виждане, една идея, която битува само в обкръжението на лидера. А несъгласните с тази линия биват отдалечавани и дори отстранявани. Това опростява партията и тя се свива - и като влияние в обществото, и електорално.
Затова идеята за създаването на Платформа "Социализъм 21 век" е да се запази образа на лявото жив, предвид кризата в БСП и опасността тя да се свие прекалено и постепенно да сведе участието си в политическия живот до символично присъствие. За да може, когато се намери изход от кризата, лявата идея отново да се разпространи в обществото като алтернатива. "Социализъм 21 век" е убежище вътре в партията, което ще позволи на онези, които са разочаровани от това ръководство, да не напускат партията и да ходят в други организации и проекти вляво, тъй като в последно време наблюдаваме, че такива никнат като гъби.
В кризисни периоди за БСП и преди са се пръквали много сателити, но тя се стабилизираше и отново ги връщаше при себе си. Вече има опасност това да не се случи.
До изборите на 11 юли има много малко време и

надали ще успее да си върне електоралното влияние.

Това предполага коренно различно поведение и платформа от тези, с които БСП се яви на 4 юли, както и нови лица, не може да се случи без подмяна на ръководния персонаж и широк разговор за обновление. Така че на извънредния вот в електорално отношение БСП ще продължи да се свива. Надяваме се, че след кризата, организацията ще се събуди и ще развие своя традиционен инстинкт да самосъхранение и оцеляване.


Колкото до алтернативата на Жан Виденов - в криза някой решава да изяви претенции за лявото пространство, което дълго време БСП монополизираше. От заявките на хората в тази платформа става ясно, че това нямало да е нова лява партия, а по-скоро консервативна, националистическа. Зад този проект са лица от БСП и левицата изобщо, които напуснаха партията преди и сега са се събрали около Жан Виденов.

Политическата обстановка у нас остава напрегната и неясна.

Прогнозите на този етап са затруднени, тъй като динамиката е под повърхността на публичните процеси, скрита за очите е на този етап, но ще ги правим по-късно.
Пандемията отслабва своето въздействие и се надявам това да се отрази положително на избирателната активност. Всички виждаме, че се завръща интереса към политиката след вота на 4 април. Очакванията бяха за ниска избирателна активност, но не се сбъднаха. Смятам че това няма да се промени и на извънредните избори. Възможно е интригата сега да е между новите партии и ГЕРБ и да има разместване в класацията на парламентарно представените партии, както и влизане на нови, а отпадане на предишни организации. Но основната дилема няма да се промени - няма да стане по-лесно съставяне на следващо правителство, което пак ще трябва да е коалиционно. Ако партиите не са си прочели правилно урока, който избирателите им дадоха на 4 април и не си вземат поуки,  е възможно да се стигне до криза с по-дълбоки негативни последици върху икономиката и социалната сфера.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
2625 0

Свързани новини

Водещи новини