WWF: Търговията с диви есетри в България и региона продължава

  • 27 април 2021 10:00

  • 581
  • 1
WWF: Търговията с диви есетри в България и региона продължава
© Pixabay

Месо и хайвер от диви есетри се продават свободно на българския пазар, въпреки забраната, сочи ново изследване на WWF България. В същото време данните на правоприлагащите органи показват сериозно увеличение на конфискуваните от тях незаконни уреди за лов на есетри. Това съобщиха от природозащитната организация.

Между октомври 2016 г. и юли 2020 г., в рамките на проекта "Живот за дунавските есетри", са били събрани 145 проби от търговските мрежи в България, Румъния, Сърбия и Украйна. Те са били подложени на изотопен и ДНК анализ в лаборатория в Германия, който показва дали продуктите са с произход от диви есетри и какъв е техният вид. Резултатите от целия регион показват, че една трета от всички взети проби са били предложени на пазара незаконно.

В България от 32 проби, шест са продавани незаконно, а четири са с доказано див произход. Съществува и сериозна заблуда на потребителите - от седем проби месо, предлагани като диви есетри, което е незаконно, пет са се оказали риби, отгледани в изкуствени условия. Четири проби от месо са били продадени като друг вид есетра, например като моруна /най-скъпият есетров вид/, а всъщност са били руски есетри или чиги.

Удължава се забраната за улов на застрашени видове есетрови риби в българската акватория

От пет проби хайвер, закупени в България, две опаковки не са имали задължителните по закон етикети и кодове на CITES. Повечето от пробите на месо от диви есетри са били открити в заведения в дунавски градове, а незаконният хайвер се е продавал предимно в интернет.

Заедно с пробите от пазара, WWF е събрала и информация от правоприлагащите органи за случаите на незаконни действия срещу есетрите. Според официалната информация това са 82 случая в България, 82 в Румъния и 50 в Украйна.

Голямата част докладвани случаи се отнасят за открити забранени риболовни съоръжения. Само в три от тях има и незаконно уловена риба. За да уловят есетрите, бракониерите използват дълги въжета с куки и тежести, които поставят на дъното на Дунав - наричат се кърмаци и са забранени за ползване. Данните обаче показват, че само за 2020 г. от реката са извадени 260 такива въжета. Общата дължина на всички заловени кърмаци за периода от българската част на Дунав е над 23 км.

Опасенията са, че реалните нива на незаконна търговия и улов на есетри вероятно са в пъти повече от регистрираните. Изследването на WWF показва, че бракониерството и търговията с есетрови продукти продължава, но също така и че правоприлагащите органи мобилизират все повече усилия за предотвратяването на незаконния улов. Друга стъпка в правилната посока е и удължаването на забраната за улов на есетри с още пет години /до края на 2025 г./ в България и безсрочно в Румъния.

Последвайте канала на

Novini.bg
581 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Julissa

2021.04.30 | 19:00

1
Голая киска хочет ласки - W W W . B G 1 7 . C L U B

Добави коментар

Водещи новини