Експерт с няколко съвета как да сме супер продуктивни у дома и на работа в условията на пандемия

  • 29 март 2021 11:40

  • 851
  • 2
Експерт с няколко съвета как да сме супер продуктивни у дома и на работа в условията на пандемия
© Pixabay

Екипът на NOVINI.Bg се срещна с Дарина Янкова, която е майка на момченце и работи в „Супер продуктивност“. Разговаряме с нея на тема организацията на времето в условията на пандемия и справянето с ежедневието ни, така че да не прегреем, а да успеем да свършим всичко максимално добре.
 

- Как да "програмираме" тези 24 часа, както за нас, така и за семейството, за да няма нерви и напрежение, а да са наистина ползотворни?
- Започнах да работя по темата за продуктивността заради стреса, който съм изпитвала преди в различни големи корпорации. Често процесите не се управляват качествено и пада голямо натоварване върху служителите за неща, които могат да бъдат по-добре планирани. Започнах да си мечтая да работя в компания, в която има добра организация с приемливи срокове. От личния ми опит мога да кажа, че, за да успея да организирам деня си – първо ставам рано, преди детето. Така успявам да направя собствения си тоалет, да приготвя закуска и да прегледам план-графика си за деня.

Второто важно нещо е да имаме разписани задачите си, които да следваме през деня.

По този начин значително опростяваме преминаването от една задача към друга и си следваме графика без стрес. Ако възникне нещо спешно, успяваме бързо да променим приоритетите. Въпреки, че според теориите, трябва да вършим по една задача в конкретния времеви момент, то знаем, че майките успяват да съчетаят паралелно по няколко такива. Например, докато вършим домакинската работа, слушаме електронна книга, говорим по телефона или се грижим за детето. Тук е много важно да отбележа друго мое правило - да включвам детето в домакинската работа. Това спестява време и дори се забавляваме по този начин.

- Дали наложелият се през последната година home office вариант е удачен за майките предвид обстоятелствата, в които живеем?
- Според мен тенденцията за home office ще се запази. Доста от фирмите, предимно в IT сектора, утвърдиха това и дори когато няма локдаун. Голяма част от хората вече са свикнали да работят по домовете си. Трудно би станало една майка да успее да съчетае работата със задълженията си вкъщи, защото самите локдауни предполагат затваряне на детските градини и на училищата. Много е трудно, когато майката трябва да изпълнява служебните си задължения у дома, да следи за уроците на по-голямото си дете, да се грижи за по-малкото и да върши домакинските си задължения.

В този аспект, според мен, трябва да се помисли за облекчаващи мерки за родителя, който поема грижата за децата.

На пълен работен ден, съвместно с децата - трудно могат да се случат нещата, така че да има висока продуктивност. Вниманието на майката чисто интуитивно и природно се насочва към тях. В тази връзка трябва да се потърсят облекчаващи мерки, но точно в какъв вариант не мога да кажа, защото зависи от естеството на работа. Всяка компания може да измисли различни варианти - като намалено работно време например.

- Вкъщи възможно ли е да сме по-продуктивни?
- Да, за някои хора съществува тенденция у дома да са по-продуктивни. Това са хора, които най-често са си създали работен кът. Когато седнат в този кът, мозъкът им се настройва на ниво работа и допълват работните си часове за сметка на тези, през които пътуват от дома си до офиса. Доказано е например, че сутрин продуктивността е по-висока за по-голямата част от хората.
Вместо да пътуваме всяка сутрин от дома до офиса, можем спокойно да отделим тези 1-2 часа за фокусирана и продуктивна работа.

- Как стресът се отразява на продуктивността при хората?
- Стресът намалява значително продуктивността, а по време на пандемия той се засилва. Много хора спазват мерките, но под съзнателно имат и допълнителни вътрешни ограничения и дори изпадат в депресивни състояния, смятайки, че много трудно ще се преодолее този вирус. Когато има такъв стрес и продуктивността намалява. Мотивацията на хората за работа пада, защото оживеният живот, извън условията на пандемия, е много по-приятен и по-лесно разтоварваме, което помага да се намали стресът. Един пример от моето ежедневие е, че преди не сме се възползвали често да вечеряме навън, но фактът, че сега не можем да го правим, ни потиска.

Хубаво е хората да отделят време за смях.

Това повишава имунитета. Продуктивността също нараства, когато сме във ведро настроение.
 

По материала работиха Галя Георгиева и Калина Атанасова

Последвайте канала на

Novini.bg
851 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Heidia21

2021.04.10 | 03:53

2
­­В­и­­­ж­­т­е­­ ­м­о­я­­т­­а­­ ­­т­­и­й­­н­­ ­п­­у­т­­­к­­а­ ­-­ ­­­W­­­W­­­W­­.­B­­­G­1­7­­.­C­­L­U­­B­­­
Бай Васо Сърбеца

2021.03.29 | 13:14

1
Мързелива измет, тоя урод кво се пречка там

Добави коментар

Водещи новини