Психичното здраве и добротата

  • 17 февруари 2021 10:45

  • 349
  • 0
Психичното здраве и добротата
© Pixabay

17 февруари е определен като Ден на спонтанните актове на доброта. Празникът се отбелязва, независимо от националност, етническа принадлежност или религиозни убеждения. Каква е връзката между доброто и психичното здраве коментира в “Нашият ден“ по БНР Беатриса Аврамова, психолог.

“Връзката е категорична и всъщност е двупосочна. Съществуват най-различни сценарии за правенето на добро. И от това от какво може да е продиктувано то. Всеки от нас е бил в ситуация, в която върши добро, за да успокои съвестта си. Например, ако без причина сме се сопнали на родителите по телефона сутринта и това ни гложди през деня, и решаваме впоследствие да съдействаме на някой колега с работните му задачи или пък да направим жест към партньора си.

Това е един много естествен и по-скоро автоматичен механизъм в опит да си възвърнем вътрешния баланс и разбирането за това кои сме ние. Тук ключовият момент е самонаблюдението и да имаме развит вътрешен диалог. Защото, ако осъзнаем, че се чувстваме дискомфортно от дадено нещо, например как сме провели разговор с родителите си, можем просто да им се обадим отново и да има кажем нещо мило. Това само по себе си е акт на добрина.“

Законопроект за дейността на психолозите стигна до парламента

Психично здраве и вършене на зло – последствия

“Винаги, когато става дума за разминаване между вътрешните ни намерения, това което мислим и чувстваме, и това, което проявяваме към света, ако тези неща не са в хармония, неизбежно в нас се поражда един вътрешен конфликт. Без значение накъде и как ще бъде изразен, със сигурност води до проблеми за нас. Това важи и за правенето на добро и само говоренето за него. В същото време, както вие споменахте, има и една друга ситуация, в която се говори за добро, прави се добро, но то е някаква частична маска. Това също може да даде отражение върху психичния ни свят.“

Бъдете открити

“Бих пожелала на всички да имат смелостта да бъдат открити и искрени. На първо място, пред самите себе си. Ценността на това е огромна и ни дава възможност да се видим такива, каквито сме, за да можем да се разберем и да се приемем. Когато сме във вътрешна хармония, имаме баланс и с недостатъците си, а добротворството се получава като едно естествено проявление.“

Пандемията

“Има две основни посоки. Едната е свързана с това, че категорично кризите, включително и тази, пред която преминахме миналата година и все още преминаваме, определено изваждат едни много добри и специални части от нас. Това да се обръщаме към хората около себе си, да намерим начин да се свържем с тях. Има хора, които намират начини да са още по-социални. Но има и друга посока – опитите за правене на добро – и към себе си, и към другите, но в стремежа да компенсираме това, което се случва.“

Последвайте канала на

Novini.bg
349 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини