БДЗП призовава природолюбителите да пробягат една миля в Световния ден на мигриращите птици

  • 06 октомври 2020 17:48

  • 353
  • 0
БДЗП призовава природолюбителите да пробягат една миля в Световния ден на мигриращите птици
© Pixabay

Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ призовава природолюбителите да пробягат поне една миля в Световния ден на мигриращите птици - 10 октомври, събота. това съобщават от неправителствената организация.

Тази година денят се отбелязва под мотото "Птиците свързват нашия свят". БДЗП акцентира през 2020 г. на египетските лешояди. Всяка година те изминават над 5000 км от гнездовите си територии на Балканите до местата си за зимуване в Африка. И това не е просто пътешествие, а изпитание за оцеляване, отбелязват от организацията, допълвайки, че е необходима огромна издръжливост и значителна доза късмет, за да се достигне крайната цел. По случай празника отпаряме към всички вас предизвикателството да тествате своята издръжливост и възможности и да се състезавате в рамките само на един ден в реално време с един малък екип от мигриращи египетски лешояди - Джени, Соломон и Изи, призовават от БДЗП. За да се включат в събитието на 10 октомври желаещите трябва да пробягат или просто да извървят разстоянието от поне една милия, което се равнява на 1,6 км. Може да направите това у дома, на двора, в парка или планината - вие избирате, съветват от БДЗП.

БДЗП започва кампания "Дари гора за орела"

Официален състезателен номер за събитието се получава след попълване на формуляр, който може да бъде намерен на специална страница в интернет, до която може да се стигне през сайта на БДЗП.

Oсвен с това предизвикателство БДЗП ще отбележи Световния ден на мигриращите птици и с уеббинар на живо на Facebook страницата на проекта "Нова надежда за египетския лешояд" на 10 октомври от 13.00 ч. Водещи експерти ще разкажат интересни факти за присъствието на египетския лешояд в културата и традициите; какво правят учениците в Гърция, за да спасят емблематичния вид; за охраната на гнезда на египетски лешояди в България; за помощта на местни доброволци за опазването на вида в Турция; за природозащитния резерват "Хима" в Ливан, който помага за опазването на мигриращите птици; за образователните природозащитни програми в Нигер.

Египетският лешояд е една от най-бързо изчезващите птици на планетата, напомнят от БДЗП.
 

Последвайте канала на

Novini.bg
353 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини