Министерството на енергетиката предлага промени в Закона за енергийната ефективност

  • 01 май 2020 06:46

  • 2279
  • 4
Министерството на енергетиката предлага промени в Закона за енергийната ефективност
© Pixabay

Министерството на енергетиката предлага за обществено обсъждане Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за енергийната ефективност (ЗИД на ЗЕЕ), публикуван в Портала за обществени консултации.

За постигане на високо енергийно ефективен и декарбонизиран сграден фонд в проекта на ЗИД на ЗЕЕ е регламентирано разработването на Дългосрочна национална стратегия за подпомагане обновяването на националния фонд от жилищни и нежилищни сгради, с хоризонт на изпълнение 2050 г.

Стратегията предвижда мерки за строителство на нови сгради и трансформиране на съществуващи в сгради с близко до нулево потребление на енергия, подобряване на енергийните характеристики на жилищните и нежилищните сгради и насърчаване въвеждането на интелигентни технологии в сградния сектор.

Чрез промените в закона се регламентират определянето на националната цел за енергийна ефективност за 2030 г. За подпомагане изпълнението на националната цел за енергийна ефективност до 31 декември 2030 г. се въвежда нова схема за задължения за енергийни спестявания, както и алтернативни мерки, които да осигурят постигането на обща кумулативна цел за енергийни спестявания при крайното потребление на енергия за периода от 1 януари 2021 г. до 31 декември 2030 г.

Нов момент при определяне на обхвата на задължените лица е включването на търговци на течни горива за транспортни цели, които бяха изключени от схемата за задължения за периода 2014-2020 г., пише в мотивите на вносителите на ЗИД на ЗЕЕ.

Разширен е обхватът на текущия режим за инспекция на системите за отопление и климатизация и включването на комбинираните системи за отопление и вентилация.

Въведено е и изискване сградите за обществено обслужване в експлоатация с разгъната застроена площ над 250 кв. м с инсталации за отопление или с комбинираните системи за отопление и вентилация с полезна номинална мощност за отопление или охлаждане на помещения над 290 kW да се оборудват със системи за сградна автоматизация и управление, когато това е технически осъществимо и икономически целесъобразно. Отменена е разпоредбата на чл. 57, ал. 9 от ЗЕЕ, изключваща от обхвата на задължителни обследвания за енергийна ефективност предприятията, извършващи производство, пренос, разпределение и доставка на енергия.

Предвиждат се промени в Закона за енергетиката за въвеждане на изисквания за отчитане на потреблението на топлинна енергия, енергия за охлаждане и топлинна енергия за битово горещо водоснабдяване и природен газ, както и изискване за дистанционно отчитане на уредите за дялово разпределение, монтирани след 25 октомври 2020 г. Регламентира се представянето на потребителите на информация за фактурирането и потреблението на природен газ.

Във връзка с отстраняване на проблеми, възникнали при прилагането на закона, са направени и предложения с редакционен и правно-технически характер, които целят единствено прецизиране на законовите разпоредби. Изпълнението на новите изисквания, въведени с проекта на ЗИД на ЗЕЕ ще доведе до повишаване на конкурентоспособността на икономиката, намаляване на емисиите на парникови газове и подобряване на жизнения стандарт на гражданите, считат вносителите на промените.

Последвайте канала на

Novini.bg
2279 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
Антонов Александър

2020.05.03 | 04:07

4
Много интересни коментарии и справедлив гняв срещу ДКЕВР.Ако сте слушали м- р Петкова и тя прехвърля цялата вина на комисията.Само,че преди цените е политиката в оърасъла за която отговаря министъра и м- р председателя.А благодарение на корупционната политика в страната има 5500 мг.вт мощности/ есвместо 2000 по регламент от ЕС/.Произведеният от тях ток се изкупува задушжиъелно на цени от 200 до 600 лв. за мг.вт.час/ вместо по 40 до 100 лв.мг.вт.час/.Само от тези 3500 мг.вт на наши хора се крадат месечно/ само 100 часа/3500.100.300- 105 мл.лв.Не знам колко ще бъде увеличението,но сигурно по- малко от 105 мл.лв.месечно.Ето тука е ролята на управляващите и те трябва да понесат своята отговорност както се случи предния път- отставката и подвеждане под съдебна отговорност .
Бай Данчо

2020.05.01 | 08:15

3
От едната страна ни вдигат тока и без нещо да се променило там, как намират причини за това, направо незнам до къде ще им стигне наглоста и до кога ще търпим тоя мутрески орган декевар. От другата стра им изискване за чисто отопмение, за което също се отпускат милиярди по най разлипни програми, а в тия програми повепето се надписват и крадат, като санирането. Блок саниран от собствениците струва 200 хил, а от държавата над 600 хил. Та не е ли по добре държавата да прехвърли туя пари към производството на евтин ток, за хората да ползват евтено отопление на ток, нито замърсяване нито е нужо да гледаме в два отрадала толкова корупция...
DA DA

2020.05.01 | 08:00

2
БОКЛУЦИ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
увеличение

2020.05.01 | 06:52

1
със 70 % на тока ,са предложили от държавната агенция.

Добави коментар

Водещи новини