Инж. Иван Иванов: Новият водопровод е единственото ефективно решение на кризата в Перник

  • 28 януари 2020 15:48

  • 2140
  • 0
Инж. Иван Иванов: Новият водопровод е единственото ефективно решение на кризата в Перник
© булфото/архив/, личен архив

Инж. Иван Иванов е председател на Управителния съвет (УС) на Българската асоциация по водите (БАВ) от 2012 г. Председател е на УС на Фондация „Европейско сътрудничество за бенчмаркинг“ (EBC Foundation) за 2018 г. Той е завършил Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ). Магистър е по бизнес администрация от Франкофонския институт по администрация и управление (IFAG) в столицата и от Американския университет в България (AUBG). Специализирал е във Висшия национален институт за химични технологии (ENSIGC) в Тулуза, Франция. Зает е в областта на водния сектор и ВиК отрасъла от 1999 г..11 години беше главен секретар и прокурист в „Софийска вода” АД.

София ще даде вода на Перник, решиха от СОС

- Г-н Иванов, какъв е вашият експертен коментар за плана, който днес СОС прие, а миналата седмица бе предложен от МС, за изграждането на нов водопровод, който ще дава възможност през мрежата на София да минава вода за Перник? Това защо не успокоява хората от миньорския град, те продължават да протестират и го правят и в София ? А пък софиянци се тревожат дали „Софийска вода" няма да им вдигне още цената на водата?

- От всичко, което досега чух, за изход от създадената криза, изграждането на нов водопровод е единственото ефективно решение за Перник. Лично аз смятам, че това предложение трябва да се реализира. Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на икономиката се ангажираха с изключително кратки срокове за изпълнението на един толкова сложен обект. Ситуацията налага пълна мобилизация на всички налични ресурси. Няма да е лесно.

В същото време хората продължават да протестират, защото търсят отговор на въпроса как се стигна до това бедствие. Но не бива да забравяме, че липсата на дъждове също е една от причините за безводието в района. Това не бива да се пренебрегва.

- От години работите в сектора, как се стигна до абсурда в Перник, според вас? Нали уж има стратегия, има координационен център, има куп държавни и общински служби, получаващи заплати за водоснабдяването?

- Дълго време важността и сложността на работата във водния сектор и в отрасъл „Водоснабдяване и канализация“ бива подценявана. Подготвените кадри във ВиК дружествата застаряват, а младите хора все по-рядко избират да се реализират в отрасъла и сектора като цяло. Средствата за обновяване и поддържане на водните съоръжения не достигат, а с предвидените, дейностите се осъществяват с по-бавни темпове. И в година на суша, натрупаните от десетилетия проблеми избуяват. Не само във ВиК – Перник има трудности. Не само в Перник ВиК инфраструктурата е в лошо състояние. ВиК операторите като цяло са изправени пред редица предизвикателства и е достойно за възхищение, че успяват да се справят.

- В този ред на мисли, нормално ли е цели 7 министерства да отговарят за управлението на водите? Сега това означава ли, че всички те не са си свършили работата и носят отговорност за катастрофата в Перник?

- Факт е, че отговорността е по-добре да не се разхвърля в много институции. Добре е управлението на ВиК отрасъла и водният сектор като цяло да бъдат концентрирани в по-малко министерства. Необходими са също добра комуникация и координация. Секторът трябва да бъде подреден, за да не стават проблеми като този в Перник.

Хубаво е също така да има една структура, която на по-високо ниво да е ангажирана с направлението на дейностите в областта на Водоснабдяването и канализацията. Евентуален холдинг би бил принципал на всички ВиК оператор. Той ще помогне за реанимацията на онези дружества, които са в много лошо състояние. Също така през него МС ще осигурява сериозни средства за инфраструктурата. Това е едно благоприятно решение за отрасъла.

В Перник канят премиера на чаша студена вода

- Хората се питат за какво се използват парите, които плащат като цена на водата, която расте от година на година. Защо течовете по водопроводите продължават да са проблем вече 30 години?

- Хората често бъркат сектор „Води“ и отрасъл „Водоснабдяване и канализация“, и това е съвсем нормално. Те не са длъжни да знаят разликите. Но ние сме задължени да им ги разясняваме, за да са наясно колко нелека и скъпа задача е доставянето на чиста вода до домовете ни. Както и колко важно е отвеждането и пречистването на замърсената вода. Ако бъдем обективни, трябва да признаем, че разходите за предоставяне на ВиК услуги и за поддържане на ВиК инфраструктурата са много големи. Те включват още ползване на електрическа енергия, ангажиране на специалисти и т.н. Факт е обаче, че цената на ел. енергията скочи драстично и, че работещите във ВиК отрасъла се отличават с неконкурентно заплащане.

Или увеличаването на цената на водата за потребление е отражение на повишените нужди във ВиК отрасъла. Това увеличение би следвало да бъде заложено в бизнес плановете на ВиК дружествата, одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране.

- А използват ли се достатъчно ефективно възможностите да се правят ремонти на водопреносната мрежа с пари по европрограми?

Смятам, че се ползват ефективно. Миналият период успяхме да използваме 100% от предвидените финансови възможности за изграждане на канализации и пречиствателни станции. Но не може да не отбележим също, че закъсняваме със самото изпълнение на обектите, което би следвало да стартира през 2020 г.

Бившият шеф на ВиК-Перник е арестуван

- Разбрахте ли, че вече е арестуван и доскорошният шеф на „В и К” в Перник? Какво е вашето мнение за компетенцията на тези специалисти по места?

 - Хората, които заемат ръководни длъжности във ВиК отрасъла по места са компетентни и квалифицирани. Смятам обаче, че за тях е много трудно да намират подготвени служители за ВиК дружествата, които управляват. Както вече отбелязах, не е лесно да мотивираш своя екип да работи, при условие, че заплатите в този значим отрасъл са едни от най-ниските у нас. Това неминуемо води до още по-големия проблем – невъзможността да се привличат млади хора, които да искат да изучават инженерни специалности и да работят във водния сектор като цяло. Проблемът е и демографски – самите региони вече станаха непривлекателни за младите специалисти. Те често предпочитат да остават и да работят в столицата вместо да се връщат по родните си места, където да се реализират професионално. За да стане ВиК отрасълът конкурентно способен на пазара на труда, заплатите би следвало да станат атрактивни и минимум равни на тези в енергетиката. Аз търся отговор на въпроса – защо в енергетиката заплатите са в пъти по-високи от тези във водоснабдяването? С какво енергетиката е по-важна от водоснабдяването?!

- Една финансистка тези дни изрази мнение, че хидроинженер, а не юрист, ще разреши водната криза. Така ли е, според вас?

- Звучи логично.

- Утре има вот на недоверие – решението на водния проблем какво трябва да е – политическо или експертно?

- Не ми се коментира политически вот на недоверие. Но ще кажа, че във всяка една област експертното мнение трябва да бъде взето под внимание.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
2140 0

Свързани новини

Водещи новини