Страх от споделена икономика или повече ред в туризма!?

  • 26 ноември 2019 13:11

  • 1510
  • 0
Страх от споделена икономика или повече ред в туризма!?
© Pixabay, новини.бг.

Предложенията на управляващите за въвеждане на категоризация за имотите, регистрирани в онлайн платформите за туристически резервации като Booking, Airbnb, Expedia, Homeaway, Rentbyowner и дори в социалната мрежа Facebook, предизвикаха вълна от възмущение в средите на средния и дребен бизнес, както и сред потребителите. Хората се възмущават и питат: кой има интерес от блокирането на споделената икономика, щом в модерните държави, където управлениета са десни,  тя се ползва с успех?!

С поправки в Закона за бюджета за идната 2020 година се предвижда отдаваните стаи вкъщи за гости и апартаменти да се приравнят с хотелите. За да могат да продължат да се дават под наем през интернет, тези помещения занапред трябва да са категоризирани, предвижд корекцията, която дефакто засяга Закона за туризма.

Според вносителите от управляващата коалиция, така въпросните обекти щели били да са легитимни пред потребителите, конкуренцията и органите за обществения ред. Също така целта била да се осигури равнопоставеност между наемодателите и да позволи проследимост на икономическите резултати и да гарантира удовлетвореността на гостите.

Това е доста съмнителна надежда, предвид факта, че в страната ни няма ефективен контрол, но има изобилие от тарикати, които не обичат да спазват никакви норми и правила.

Предвижданите наказания за нарушителите, които продължат да ползват туристическите платформи, но неса категоризирани, са доста солени. Глобите за собствениците от 500 до 5 хил. лв., а ако са фирми - от 1000 до 10 хил. лв., а при повторни нарушения наказанията ще са от 5 до 8 хил. лв. за физически лица и от 10 до 15 хил. лв. - за юридически.

ДФ "Земеделие" глобява 158 къщи за гости с пълна санкция за общо над 43 млн. лева

Собствениците на регистрирани в Booking, Airbnb, Expedia, Homeaway, Rentbyowner, Facebook групи и други ще имат три месеца срок да се категоризират след влизането в сила на закона. Предложението разгоря силно и много полюсно страстите както на туристи, така и на собственици на хотели, вили и къщи за гости.

Ето как коментира идеята Гергана Паси, бивша наша министърка по европейските въпроси, съпруга на екс внъшния министър Соломон ПасиСоломон Паси Соломон Исак Паси е роден на 22 декември 1956 г. в Пловдив. Син е на известния професор по философия и, запалена туристка и пътешественичка:

„Няма ли модерни млади законотворци, които да обяснят на българския парламент накъде се движи света? Не можеш да блокираш споделената икономика и да наложиш парични санкции до 10 000 лв на онези, които отдават през социални платформи жилищата си или колите си. Не може, когато София се развива бурно като туристическа дестинация, да отсвириш платформи като Uber и Airbnb и да лишиш съвременния турист от правото да търси удобен, централен и по-евтин начин на настаняване и придвижване. Днес пътуващият е много по-различен от пътуващия вчера. Той пътува, за да преживява и част от това преживяване е да откриеш "своето" място, да поръчаш "своето" Uber такси, да намериш своята храна и своята общност от нови приятели. И всичко това създава споделена икономика, която няма нищо общо с централизираната икономика на 20ти век. Тя може да носи данъци на държавата, приходи на собствениците и модерен имидж на страната и столицата ни. Стига импровизации!!!”

По различен начин коментира Любка Качакова, бивш зам.-министър на икономиката, има частен хотел в Родопите:

„За Airbnb всичко опира до това дали се плащат данъци. Споделената икономика се развива далеч по-бързо отколкото администрациите, не само в БГ, могат да отговорят aдекватно. Франция първа погна Airbnb. Не може хотели да бъдат категоризирани, проверявани, да плащат данъци, а собственици на имоти отдаващи през платформите да не подлежат на никакви регулации и да не плащат и данъци за капак. Ако ти имаш хотел в София, който изплащаш с кредит и до теб има кооперация, която дава апартаментите на 1/3 от твоята цена, защото нито данъци плащат, нито осигуровки на персонала, ще разбереш, че трябва да има ред и баланс. Плюс аргумента, че за подобна дейност трябва да се иска съгласието на съседите. Да не говорим за задължението да се регистрират гостите- съображения за сигурност. Проблемът има много страни. За мен лично този със сигурността е най-големият. Дори повече от несъбраните данъци. Предизвикателството пред администрациите е огромно”.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
1510 0

Свързани новини

Водещи новини