КНСБ предлага да ратифицираме Конвенцията за премахване на насилието и тормоза на работното място

  • 25 ноември 2019 14:25

  • 412
  • 1
КНСБ предлага да ратифицираме Конвенцията за премахване на насилието и тормоза на работното място
© pixabay

Кодексът на труда не съдържа определения за "тормоз" и "насилие" на работното място, включително и на база пол, както и мерки, насочени към предотвратяването им. Според КНСБ това може да се промени, ако България ратифицира Конвенция 190 на Международната организация на труда за премахване на насилието и тормоза в областта на труда, съобщават от синдиката.

Конвенцията беше приета през тази година, в която се отбелязват 100 години от учредяването на организацията. На 25 ноември се отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, обявен за такъв с резолюция на ООН от 17 декември 1999 г.

В Сърбия от началото на годината са убити 28 жени

КНСБ напомня, че ратификацията на конвенцията е изключително важна стъпка в борбата с насилието. КНСБ вече предложи преди месец на правителството да инициира законодателна инициатива за това. Аргументите за това са, че конвенцията създава ново трудово право - "..правото на всеки човек на работното място без насилие и тормоз, включително насилие и тормоз, основани на пола...".

В нашето трудово законодателство, включително в други закони извън КТ, които регулират конституционното право на труд, такова право не е уредено. Нито пък е било предмет на обсъждане и договаряне на негови параметри и условия за реализация в колективни трудови договори, допълват от КНСБ. Конвенцията въвежда определения на понятията "насилие и тормоз в света на труда" и "насилие и тормоз, основани на пола".

Конвенцията обхваща ситуации, свързани с насилие и тормоз на работното място, включително на обществени места и в частни помещения, когато те са място на работа; на места, където служителят получава заплата, ползва почивка за отдих или прием на храна, или използва санитарни помещения и съблекални; по време на командировки, пътувания, обучение, събития или социални дейности; в процеса на комуникации, свързани с работата, включително тези, предоставени от информационните и комуникационните технологии; в жилищни помещения, предоставени от работодателя; когато пътувате до и от работа, допълват от КНСБ.

Голяма част от жертвите на насилие са деца

За КНСБ е от значение и втори пласт от конвенцията, свързан с ролята и мястото на синдикатите в регулацията на обществените отношения, свързани с труда.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
412 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
1123

2019.11.25 | 17:29

1

Каквато иска да се предлага КНСБ , но няма да стане.На всеки българин му стана ясно, че Истанбулската конвенция въобще не е за защита от насилие, а за вкарване на джендър идеология.И е противоконституционна.Твърдо против съм.И съм жена.

Добави коментар

Водещи новини