ОПОС призовава за обща грижа за природата в нов 3D мапинг проект

  • 04 септември 2019 17:59

  • 212
  • 0
ОПОС призовава за обща грижа за природата в нов 3D мапинг проект
© Pixabay (архив)

Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ (ОПОС) започва излъчването на анимации от новия 3D мапинг проект, който призовава за обща грижа за природата, съобщиха от пресцентъра на МОСВ.

Проектът показва рисковете от човешкото въздействие върху околната среда и как с осъзнати действия всеки може да помогне за нейното опазване. Визуалният спектакъл ще се прожектира всеки работен ден в периода 9-20 септември, от 21:15 до 22:00 ч. пред Национална галерия „Квадрат 500” (пл. „Свети Александър Невски“).

Инициативата носи посланието „Нямаме план(ета) „Б“, което е продължение на 3D-кампанията на ОПОС, започнала в края на 2018 г. Този път анимациите насочват вниманието върху оползотворяването на природните ресурси по устойчив начин с фокус върху темите „Отпадъци“, „Наводнения и свлачища“ и „Качество на атмосферния въздух“. 3D-проектът популяризира идеята, че грижата за природата е обща мисия, в която успехът идва само ако всички полагат усилия заедно. Със средства по ОПОС в България се изграждат пречиствателни станции и инсталации за преработка на отпадъци, инвестира се в мерки за по-чист въздух, работи се срещу риска от наводнения и свлачища, полагат се грижи за опазване на богатото биоразнообразие. „Нямаме план(ета) „Б“ е призив за обединяване около общата кауза за по-чиста и по-сигурна околна среда“.

3D Mapping е вид технология, която чрез анимации или статични изображения създава реалистични илюзии и ефекти върху триизмерни повърхности като сгради и паметници. Изпълнител на анимациите е компанията Elektrick.Me, която има дългогодишен опит в създаването на 3D mapping с успешно реализирани проекти в България, Холандия, Швеция, Русия, Казахстан, Кувейт, Китай и други. „Целим да припомним, че отделният човек не е само страничен наблюдател, но и пряк участник в запазването на екосистемите и биоразнообразието, без които човешката цивилизация не би била възможна“, споделят създателите на мапинг-анимацията. За реализацията на проекта работят над 12 български артисти - дигитални скулптори, 3D аниматори и музиканти.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
212 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини