Професионалистът: Самозвани "еколози" хулят и маскарят България

  • 04 септември 2019 17:28

  • 4093
  • 0
Професионалистът: Самозвани "еколози" хулят и маскарят България
© булфото/архив/

Скандален филм на "Дойче веле" за изграждането на ВЕЦ-ове в България и съсипването на речните корита, разбуни чувствителните души на някои природозащитници. Лентата е отпреди година, бе и наградена от разни НПО-та, въпреки че в нея липсва експертен коментар по темата и специалистите са категорични, че тя е подвеждаща, невярна и по същество си е фейк нюз. Ето мнението на един доказан професионалист по темата: Инж. д-р Славка Куюмджиева е проектант от няколко десетилетия в областта на хидроенергетиката и усвояването на възобновяемите хидроресурси. Нейният професионален стаж е свързан с големите хидропроекти на България до 1989 година, а след това в частна фирма, която се занимава с проектиране на ВЕЦ-ове. Тя е сочена от колегите си в гилдията като най-добрият специалист в областта на проектирането на водни електроцентрали.

- Г-жо Куюмджиева, вие видяхте ли филма "Как България унищожава своите реки" на "Дойче веле" и какъв е вашият коментар за него?

- Да, гледах го и съм възмутена от неистините в него, разпространени от самозвани "експерти" и "еколози", които се представят за борци за чиста природа и околна среда. Основното занимание на тези хора от години е да хулят страната ни и да подценяват работата на колеги с голям професионален опит и доказани качества като изнасят пред обществото манипулирани и неверни данни и факти. Истината е, че в последните години секторът ни енергетика се развива по европейските норми и стандарти.


- Какво е значението на ВЕЦ-овете за балансирането на енергийната ни система?
- Хидроенергетиката има дългогодишна история в България. Първата ВЕЦ "Панчарево", която е известна на софиянци, е влязла в експлоатация през далечната 1900 г. и произвежданата от нея енергия е била използвана за уличното осветление на столицата, за трамвайния транспорт. Впоследствие до 9 септември 1944 г. са изградени 47 водни централи с обща мощност с около 45 мегавата. В следващия период от 1944 г. до 1989 г. е имало 1940 мегавата от този тип хидросъоръжения. След 1989 г. два са големите обекти, които влязоха в експлоатация - ПАВЕЦ "Чаира" с 864 мегавата и ВЕЦ "Цанков камък" с 83 мегавата.  Работещите мощности на водните електроцентрали са около 12% от мощностите, които се използват в енергийната система. Те са с гъвкав режим на работа, имат диспечерско управление и поемат балнсите в енергийната система. В екологичен аспект ВЕЦ-овете са най-чистите обекти.

- Колко са ВЕЦ-овете?
- Към момента има 4 басейнови дирекции за управление на водите у нас, които издават документи за водовземане от реките и изграждането на водни централи. Пловдивската дирекция например до момента от 30 години насам е издала 201 разрешителни. Реално обаче само 51 централи от посочените са изградени и въведени в експлоатация с около 60 мегавата. Дирекцията в Благоевград е издала около 220 разрешителни като от тях в експлоатация са въведени само 76 малки централи. Басейнова дирекция в Плевен е разписала 183 разрешителни, но са направени 53 централи. Дирекцията Черноморски район има най-малко разрешителни 5, като има и 5 изградени централи. В тези години са направени над 120 малки централи за 182 мегавата мощност.  Категорично неверни са твърденията във филма, за който питахте, че всички корита на реките са бетонирани и осушени. Тези разкази нямат нищо общо с реалността и действителността.

- Преди половин година от Асоциация "Хидроенергия" алармираха, че работата на водните електроцентрали е  в риск, поради недомислица в Закона за водите, която забранява да се взема вода от реките за производство на еленергия и не позволява да бъдат удължени разрешителните на съществуващите ВЕЦ. Как се реши този проблем?
- За съжаление все още не е решен. Забранено е вземането на води от реки, които минават през територията на Натура 2000. Също така МС трябва да разрешава вземането на води от части от реките от малките централи,бентове и т.н. , тъй като руслата на реките са изключителна държавна собственост. Предполагам, че предстои да се направят някакви изменения в закона и тълкувания, тъй като МС не може да се занимава с това, то най-вероятно ще даде правомощия на МОСВ. Земята носи правата за изграждане и тъй като тя е изключителна държавна собственост, трябва да се направи подходящо законодателство, с което да се реши създаденият административен проблем. Натура 2000 има един член, който забранява вземането на води от реките в тези територии, но това е в пълно противоречие на европейското законодателство.

- ВЕЦ-овете осигуряват 65 на сто от цялата възобновяема еленергия в страната. Ударите срещу тях как ще се отразят върху ангажиментите ни към ЕС за енергопроизводство?
- Ударите са върху малките централи. Производството на енергия от възобновяеми източници е много специфично. Към 13 часа днес процентът на енергия от възобновяеми  източници е малко над 19 на сто. В него основният дял от 15% е на ВЕИ, а тъй като през лятото ВЕЦ-овете почти не работят, имат само близо 4%. Сами виждате, че при тази дейност няма как централите да осушат коритата на реките, както се привижда на някои. С подобни филмчета като това на ДВ, се разпространява фалшива информация и се хули страната ни. Нашето законодателство в някои аспекти е дори по-строго от европейското по повод на екологията, особено в частта Натура 2000. Ние сме на едно от първите места в Европа по площи, включени в Натура 2000, спрямо общата територия на страната ни. Правната ни уредба е строга - за изграждането на една ВЕЦ са нужни 80 документа и поднормативни актове. Буквално се минава през иглени уши, за да бъде одобрен един проект. Демокрацията предполага да се отстояват тези, но като се стъпва върху конкретни факти и данни и се чете. А те сочат, че в последните години енергийната ни независимост е нараснала с над 10%, докато целият ЕС за този период увеличава своята енергийна зависимост.

Последвайте канала на

Аделина Делийска
4093 0

Свързани новини

Водещи новини