Д-р Тончев: По-голям отстрел на диви свине, щеше да ограничи чумата

  • 01 август 2019 17:37

  • 4636
  • 0
Д-р Тончев: По-голям отстрел на диви свине, щеше да ограничи чумата
© личен архив

Д-р Борислав Тончев е частнопрактикуващ ветеринарен лекар в Русенско от над 20 години, а точно в тази област бе регистриран бум на опасната инфекциозна зараза Африканска чума по свинете /АЧС/. Той е представител на Българския ветеринарен съюз и всекидневно се сблъсква с проблемите на селските стопани при отглеждане на животни. Защо се случи злото, което специалистите наричат епизоотия, а не епидемия, какво направи и не направи държавата в лицето на МЗХ, БАБХ и всички останали ведомства, защо се пренебрегват ветернарите от първа линия - като него, чрез унизително ниски заплати и пренебрежително отношение - всички тези и още въпроси коментира ветеринарният лекар, който всеки ден е сред животновъдите и земеделците, д-р Борислав Тончев.

АЧС влиза в Европа още през 2007 година през едно пристанище в Грузия, този вирус е силно устойчив на факторите от околната среда и веднага плъзва в Русия, Полша, Молдова, Украйна, Румъния и за жалост т.г. бе пренесен от дивите свине и в нашата страна. Не смятам, че това разпространение е можело да бъде спряно, защото в световен мащаб все още никой не е успял да спре този вирус и да му противодейства ефективно. Няма разработена ваксина срещу силната зараза.

В структурата на Министерството на земеделието и храните обаче има една структура, наречена "Анализ на риска", и аз се чудя, те какво правят? Тези, които работят там, носят отговорност, че не навреме алармираха, поясняваха и предупреждаваха стопаните за потенциалната опасност.  Може би, ако го бяха направили, загубите към днешна дата щяха да са значително по-малки. А сега само в Русенска област трябва да бъдат унищожени близо 80 000 животни от трите големи свинекомплекси, отделно всички останали он "задните дворове".
Заразата вече пламна в цялата страна.

Борбата срещу африканската чума вече е постфактум. Така се случи и със "синия език" при говедата - вървим след събитията, не ги изпреварваме. Започна чистката на прасетата от т.нар. "задни дворове", обаче пък никой не се сети, че популацията на дивите свине трябваше рязко да се намали. Те са основен разпространител на опасната зараза. МЗХ трябваше още миналата есен да разреши лова на диви свине над квотното разпределение. Примерно, ако една ловна дружинка има право на сезон да отстреля 20 диви свине, трябваше да свалят този лимит и да позволят повече от тези животни, преносители на заразата, да бъдат убити.

Като ветеринарен лекар на терен, аз казвам: Чума по свинете има, не вярвайте на медийни манипулации и некомпетентни мнения в социалните мрежи, че не е така. Вече съм посъветвал всички хора, с които работя, домашните им прасета да бъдат изклани. Разбирам, че много хора загубиха вяра в БАБХ и че мнозина не са наясно с мерките срещу заразата. Затова вярват на разни конспиративни теории, но това не е правилно и разумно поведение на информирани хора. Злото вече дойде у нас и борбата с него ще е много трудна, няма защо да се лъжем. Държава като Испания например 20 години се бори с тази зараза. Разпространението на вируса се спира чрез колене на животните.

Десетки са хората, които сега ще останат без работа. Големите ферми за свине имат затворен цикъл на производство и без работа ще останат и онези, които работеха на полето, приготвяха фуражите, работниците от преработвателните фабрики, също. В свиневъдството оборотите на възпроизводство и печалба са бързи, в този смисъл то трудно може да се замести от отглеждане на други месодайни животни, пък и хората вече са предпазливи, страхуват се да започнат нещо ново и различно, защото нямат сигурност какво ще стане после. От министерството трябваше още в началото да обещаят, че ще възмездят пострадалите животновъди. Това може би щеше да помогне и в ограничението на разпространението на вируса.

Занапред се надявам хората да ни се доверят, нищо че самата държава и управление от години насаждат недоверие към ветеринарните специалисти. То се изразява и в размера на нашите заплащания и в пренебрежително и високомерно, но никак необосновано отношение към нас. БАБХ има огромни изисквания към ветеринарните лекари, но са некоректни в плащанията си към нас. Въпреки че имаме договори с агенцията, от там никога не ни плащат навреме за работата, която ни възлагат да вършим. Това е срамно и не внушава доверие към тях. Затова повечето колеги им викат "ония, чантаджиите". Ние работим на терен, на първа линия сме при появата на всяко едно заболяване, образовани сме и ни е много обидно, че ни неглижират по такъв начин.

 

 

Последвайте канала на

Аделина Делийска
4636 0

Свързани новини

Водещи новини