3 археологически екипа ще извършват проучванията на крепостта "Трапезица"

  • 02 юли 2019 15:14

  • 498
  • 0
3 археологически екипа ще извършват проучванията  на крепостта "Трапезица"
© Pixabay

Три археологически екипа ще извършват проучванията през лятото на крепостта "Трапезица" във Велико Търново, съобщи в пресклуба на БТА в областния град проф. Константин Тотев, директор на Филиала на Националния археологически институт с музей във Велико Търново.

Целта е да продължат проучванията на средновековното градоустройство на крепостта и изследванията, реставрацията и консервацията на разкритите през последните години църкви и манастирски комплекси, допълни той.

Финансирането на всеки от екипите, осигурено от Министерството на културата е по двайсет хиляди лева за сезона.

Археологът доц.Мирко Робов заедно със своя екип ще продължи работата в северния сектор на крепостта,върху откритата през 2014 година църква номер 21 и нейната връзка с близкия Епископски комплекс.

В южната част ще бъдат дейностите, ръководени от археолога Деян Рабовянов. По думите му, задачата е да се проучи район с характеристиките на градска среда с жилищни сгради, улична и отводнителна инфраструктура.

Той смята, че там през четиринадесети век е имало жилищен квартал, а едно от доказателствата е енорийската църква, в чийто олтар през последните години той е открил множество изящни религиозни предмети, обкови от благороден метал и дарове.
Проучванията на проф. Константин Тотев ще продължат в периметъра, където през миналата година той откри уникален златен кръст реликварий. В църква номер 23 той разкри и добре запазени стенописи, чиято реставрация продължава.

Сред целите на тазгодишната експедиция е освен научната дейност на археолозите да се оформят и интересни за посетителите маршрути, които да обхванат разкритите обекти и да осъществят връзка с музея на Трапезица, където са експонирани откритите находки, посочи архитект Пламен Цанев.

Той смята, че е нужно да се ускори процесът на реставрация и консервация на новооткритите обекти, да се възстанови парковата среда на хълма и да се изготви кадастър на археологическите разкопки.
Според него държавата трябва да отпуска около 500 хиляди лева годишно за Трапезица, за да се превърне в атрактивна туристическа дестинация със съхранени и реставрирани обекти.

Последвайте канала на

Novini.bg
498 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини