ООН: Децата от ромската общност в България са най-силно изложени на рискове от сексуална експлоатация

  • 08 април 2019 13:53

  • 794
  • 3
ООН: Децата от ромската общност в България са най-силно изложени на рискове от сексуална експлоатация
© Булфото (архив)

Децата от ромската общност в България са най-силно изложени на рискове от сексуална експлоатация. Това показват наблюденията на Мод де Бор-Букикио - специален докладчик на ООН по въпросите на продажбата и сексуалната експлоатация на деца.

Експертът е събрал впечатления от осем дневната си визита в България, по време на която е посетила София, Бургас, Сливен и Плевен и други населени места. Разговаряла е както с властите, така и с неправителствени организации и деца, настанени в кризисни центрове. Посетила е и ромско гето в квартал Надежда- Сливен.

Децата, представители на ромското малцинство, са непропорционално изложени на рискове от сексуално и друг тип насилие, констатира Мод де Бор-Букикио, предаде БТА.

"Продажба на деца, трафикът с цел експлоатация, най-вече сексуална, принуждаване на деца да проституират са част от тежките проблеми", установени от Мод де Бор-Букикио. Най-често жертви са момичетата, но има и по-прикрити феномени като продажба и експлоатация на момчета. По думите на Мод де Бор-Букикио проблемите с идентифицирането на жертвите момчета са още по-тежки, защото те много трудно разказват, заради стигмата, свързана с хомосексуалните отношения.

Друг феномен, който буди сериозни опасения, са ранните бракове, като според експерта проблем е и това, че подбудителите на ранни бракове понякога не се преследват, защото често браковете се смятат за културна особеност на общността. Онлайн злоупотребите също будят притеснение. Повечето деца, настанени в кризисните центрове и центровете от семеен тип, също са представители на ромската общност, каза експертът.

Мод де Бор-Букикио отчита и напредъка по деинституционализацията в страната, но подчертава, че е необходимо и центровете от семеен тип да се се наблюдават по-задълбочено, да има регулярна проверка от независим орган. Нужни са и повече инвестиции за дългосрочна грижа за децата в риск.

Тя очерта проблем с идентифицирането на жертвите на насилие. Децата не разговарят лесно за това преживяване и е необходимо да има професионалисти, които да различават сигналите за сексуално насилие, да осигурят помощ на децата и да се уверят, че извършителите на престъпленията са получили възмездие, каза Мод де Бор-Букикио.

По отношение на наказателното производство и децата в него, експертът отбеляза, че има известен напредък с ползването на т.нар сини стаи, но трябва да се знае, че дори и да се разполага със синя стая, е необходимо да се избегнат срещите между децата и извършителят, а разследващите органи и представителите на съдебната власт да са обучени да ползват подходящ език, за да не травмират допълнително децата. Нужно е и да се намали броят на събеседванията.

"Детското правосъдие се нуждае от реформа и тя е закъсняла, почна преди седем години, но не е приключила", обобщи Мод де Бор-Букикио. Според нея не се обръща и достатъчно внимание на личната история на децата, които се определят в конфликт със закона. Проблем е и липсата на достатъчно подробни данни, за да се изгради по-добра представа за жертвите за различни форми на насилие, както и отчетността в системата, констатира експертът на ООН. Недостатъчното сътрудничество между различните органи, ангажирани със закрилата на детето, продължава да е проблем за България, особено когато става въпрос за децата чужденци, които идват на територията на страната, каза Мод де Бор-Букикио.

Мод де Бор-Букикио е поразена от факта, че дете на 12 години е дошло само. Децата не са били осведомени за това какво могат да очакват от бъдещите процедури и до голяма степен са зависели от опита и разказаното от връстниците им, пребивавали там. Тя увери, че децата посещават учебни занятия, дават им се образователни възможности, но според нея степента, в която се предоставя помощ и закрила, не е достатъчна.

Експертът призова и за повече превантивни мерки- за сексуално образование в училище, както и да се обясняват на децата рисковете от ранните бракове. На децата, които потенциално са в риск от ранни бракове, трябва да се обясняват рисковете за здравето и бъдещето им, както и това, че в повечето случаи тези бракове са нетрайни, каза Мод де Бор-Букикио. Тя е упълномощена от Съвета на ООН по правата на човека да представя стратегии за предотвратяването и борбата с продажбата и сексуалната експлоатация на деца и да прави препоръки за грижите, възстановяването и реинтеграцията в обществото на децата жертви. Експертът ще представи подробен доклад пред Съвета на ООН по правата на човека през март 2020 г.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
794 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар
fdsf

2019.04.08 | 23:57

3

Кой пък ще е тоя който ще иска да се сношава с тия миризливи, гнусни получовеци... Мен ме е гнус да ги доближа, какво остава да ги чукам.

ХанкоБрат

2019.04.08 | 21:46

2

ООн-ето да си ги прибира и да им осигури по-добър живот.

хиихии

2019.04.08 | 14:29

1

Да заминават за Германия там ще ги подложат на най-лошото ще ги карат да работят !!!!!!!

Добави коментар

Водещи новини