Луксозна стъклена чаша от първата половина на четвърти век показват в изложба

  • 14 февруари 2019 15:24

  • 394
  • 0
Луксозна стъклена чаша от първата половина на четвърти век показват в изложба
©

Луксозна стъклена чаша от първата половина на четвърти век беше показана за първи път днес като част от Националната археологическа изложба "Българска археология 2018" на пресконференция в Националния археологически институт с музей /НАИМ/ при Българската академия на науките /БАН/.

Стъклената чаша е открита в гробно съоръжение около Ямбол заедно със златен пръстен, сребърна фибула и други стъклени съдове, разказа д-р.Марио Иванов - главен асистент в Археологическия музей. На нея е разчетен надпис, който е пожелание за щастие и дълъг живот и по всяка вероятност е принадлежала на богат човек.

Находки като тази са много редки и в света има около 60 подобни, като 4 от тях са открити в България, уточни Иванов. По думите му чашата е уникална с фината си изработка и с това, че е единствената намерена досега, в която са вградени нишки в 4 различни цвята използвани за украсата й - син, зелен, кафяв и синьо-лилав.

За съжаление има липсващи фрагменти, но дори и в този си вид може да се добие много добра представа как е изглеждала в своята цялост, разказа още той.

Стъклената чаша е била реставрирана в Германия по специална технология, която позволява обратима консервация. Това дава възможност, ако се открие по-подходяща техника в бъдеще, тя да може да бъде реставрирана отново, обясни д-р.Иванов.
Уникалната стъклена чаша , праисторическа костна игла за татуиране, костено шило с врязана украса от късния неолит, останки от челюстта на лисица, елен и хиена живели преди около 43 000 г. по нашите земи, и други от най-интересните археологически находки от изминалата година са събрани в изложбата "Българска археология 2018", която ще бъде открита днес от 18.00ч. в Залата за временни експозиции в НАИМ и ще може да бъде разгледана до 14 април.

Тази година съорганизатори са 19 исторически и археологически музеи в страната, които предоставят находки от своите фондове. Това са Националният исторически музей, музеите в Пловдив, Благоевград, Велико Търново, Видин, Добрич, Пазарджик, Плевен, Разград, София, Стара Загора, Хасково и Ямбол, Археологически музей "Старинен Несебър" и музеите в Белоградчик, Дряново, Панагюрище, Петрич и Севлиево.

Експозицията представя общо 250 експоната от 23 обекта и постери за общо 50 проучвания, различни като вид и хронология, от ранната праистория до Средновековието.

Събитието е традиция и се състои за дванадесет път на 14 февруари - Празникът на археолога.

Последвайте канала на

Нора Виткова
394 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини