Mодерна машина почиства книги от бактерии и акари (снимки)

  • 06 февруари 2019 14:39

  • 729
  • 1
Mодерна машина почиства книги от бактерии и акари (снимки)
© Булфото

Бургаската Регионална библиотека "Пейо Яворов" вече притежава модерна машина за почистване на книги. Машината е поставена в заемната за читатели. 

Директорът на културната институция Мария Бенчева демонстрира пред журналисти работата на машината. Тя почиства една книга за осем секунди чрез филтър и ултравиолетови лъчи.

"Библиотеките в Плевен, Враца, Пловдив и София имат машини за почистване на книги, но те чистят на принципа на прахосмукачката като обират само праха. Машина в бургаската библиотека е различна, защото чисти акари и бактерии от страниците на книгата и това позволява и на хора, които имат алергия да четат книга", обясни Мария Бенчева, цитирана от "Булфото".

Машината е внесена от Турция, където е произведена. Цената и е 4 500 щатски долара.

С машината ще бъде почистен фондът на библиотеката. Тук обмислят да предоставят и нова услуга на читателите си - почистване на книгите от домашната им библиотека. Всеки ще може да донесе книги от вкъщи и срещу съответно заплащане да ги почисти от бактерии и акари.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
729 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Илия

2019.11.24 | 14:04

1

Ултравиолетови лъчи

Откриването на ултравиолетовите лъчи е свързано с наблюдението, че сребърните соли (като сребърните халогениди и др.), използвани по-късно във фотографията, потъмняват, когато върху тях попадне слънчева светлина. През 1801 г. германският физик Йохан Вилхелм Ритер забелязва, че виолетови лъчи на самата граница на видимия спектър особено ефективно предизвикват потъмняване на хартията. Ритер ги нарича „оксидиращи лъчи“ поради стимулираните от тях химични реакции, разграничавайки ги от „топлинните лъчи“ (както тогава са известни инфрачервените лъчи) в другия край на видимия спектър. Скоро се възприема по-простият термин „химически лъчи“, който се използва до края на XIX век. След това термините „химически“ и „топлинни лъчи“ са заменени съответно от „ултравиолетово“ и „инфрачервено“ излъчване.


Read more: https://kakvo-e-svetlinata.webnode.com/elektromagnitna-teoriya/infracherveni-i-ultravioletovi-lchi/

Добави коментар

Водещи новини