Битката при Ножот - най-голямото българско сражение за освобождение на Македония след Илинденско-Пре

  • 13 юли 2017 14:18

  • 165
  • 5
Битката при Ножот - най-голямото българско сражение за освобождение на Македония след Илинденско-Пре
© Булфото (архив)

Мрежа от граждански активисти, неправителствени сдружения, читалища и ансамбли за народни песни и танци организират на 14 юли 2017 г., петък, от 19 ч. честване, по повод отбелязването на 110 години от битката при връх Ножот, най-голямото българско сражение за освобождение на Македония след Илинденско-Преображенското въстание.

На две места в София, пред Народния театър и на бул. „Витоша“ (кръстовището с ул. „Петър Парчевич“) годишнината ще се отбележи по нетрадиционен начин – ансамбли ще увлекат гражданите в народни хора и песни от Македония, а на присъстващите ще бъдат раздавани листовки и информационни материали за историческото събитие. Събитието ще се проведе едновременно и в Благоевград (пл. „Македония“, пред паметника на Гоце Делчев), Русе (пл. „Свобода“, пред Съдебната палата) и в Пирдоп.

По този начин ще бъдат почетени нашите предци, отдали живота си за освобождението на Македония от османско робство. Това е дата, която обединява, а не разделя. Дори победени и победители. Това е дата, която се отбелязва с почит и в Република България, и Република Македония. Тя е част от общото ни героичното минало. Събитието е особено актуално в навечерието на Илинден и очакваното подписване на договора за приятелство и добросъседство между България и Република Македония и почитането на общата история на двете страни.

Ето и малко повече информация за самата битка:

Началото на ХХ век. Османската империя властва все още над обширни територии на Балканите – между Черно, Егейско и Адриатическо море – и народите, които ги населяват. Част от българския народ е свободен от 1878 г., но друга част – в Македония и Тракия – не е. Българският и другите народи се борят за свободата си.

На 14 юли 1907 г. главните сили на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) - „обединените чети“, дават редовно сражение на превъзхождащата османска войска около връх Ножот, в планинските масиви на Бабуна планина, на около 20 км. североизточно от град Прилеп (днес в Република Македония).

Там местните прилепски чети са засилени от дошлите от свободна България велешка чета на Михаил Чаков и костурската на Христо Цветков и достигат общо 200 души – внушителна сила за партизанска борба. Срещу тях обаче се отправя огромен 3-хиляден аскер, командван от майор Енвер бей – един от най-образованите и способни турски офицери, бъдещ генерал (паша), важна и противоречива фигура в турската история. Воеводският съвет решава оттегляне пред превъзхождащия противник, но 45 млади момчета-четници, заели позиция на изолирания връх „Ножот“ не се подчиняват: „Ние дойдохме да се бием, а не да отстъпваме“. Ентусиазирано решават да измрат до един, но да не предадат позицията на врага. Тези 45 млади бойци са българи както от Македония – Костурско (днес в Република Гърция), така и от Стара България–Панагюрище, Чирпанско, Сливенско, Ямболско.

Целият ден на 14 юли 1907 г. „ножовци“ героично се отбраняват срещу настъпващите пълчища. Отрядът на Енвер бей обаче е добре обучен и провежда ефективна постъпателна обсада. В късния следобед пробива и достига върха. Оцелелите „ножовци“ се самовзривяват с бомбите.

Аскерът продължава битката и настъплението срещу основните сили на ВМОРО начело с войводите Тане Николов, Михаил Чаков, Петър Ацев, Мирчо Найдов, Гьоре Спиков, но те умело заблуждават противника и се оттеглят. Загиват общо 67 българи от Македония и Свободна България, но главните сили на Организацията са съхранени.

Възхитен от саможертвата на героите на Ножот, след края на битката Енвер бей забранява на турския аскер мародерството и нарежда почетен залп в чест на храбрите четници. Телата на четниците по негова заповед са погребани в близост до върха от местните селяни.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
165 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
vania

2017.07.15 | 19:34

1
,,medii,, se pishe sas 2 ii

2017.07.16 | 12:31

5
А ти нещастнице пиши с азбуката на светите братя, а не на латиница!

2017.07.16 | 12:31

4
ванчее, това може да е и техническа грешка, не злобей срещу жената. Права е! А и ти не блестиш с правилно писани, я си погледни поста, поне три грешки виждам - може и повече да са. И пиши на български, нема значение къде се намираш, БДС има на всякъде!!!

2017.07.16 | 12:30

3
След 1989 г. и медиите и народът не са на висотата в образованието, която бе векове преди тази дата. Заповедта от запада е образованието да стане посредствено, всяка година все по-зле и по-зле. Шанс има, само ако напуснем ткзс-то ес!

2017.07.16 | 12:30

2
Слава и вечна памет на храбрите българи, загинали за родината!

Добави коментар

Водещи новини