Повечето мюсюлмани у нас не одобряват бурките, отхвърлят безусловно тероризма (видео)

  • 06 април 2017 11:12

  • 35019
  • 4
Повечето мюсюлмани у нас не одобряват бурките, отхвърлят безусловно тероризма (видео)
© Булфото (архив)

Фондация "Конрад Аденауер" заедно със социологическата агенция "Алфа рисърч" за втори път проведоха изследване за толерантността и партньорството между религиите в България, предаде репортер на Novini.bg

Торстен Гайслер от Фондацията обясни на пресконференцията, че у нас християни и мюсюлмани съжителстват от векове и има създадени тесни контакти. Положителна тенденция е, че между тези общности отношенията не са се изменили през последните години, дори 15% от анкетираните мюсюлмани отговарят, че отношенията са се подобрили. Също така Гайслер отбеляза, че делът на мюсюлманите, отхвърлящи безусловно тероризма, от 2011 г. насам се е увеличил с 6% и достига 89%. Делът на децата, смятащи тероризма при определени обстоятелства за оправдан, е намалял. Гайслер подчерта, че се надява тази тенденция да се запази.

За Фондацията е изключително важно да се задълбочава диалогът при различните вероизповедания в България, както и да работят все повече да се застъпва толерантността и партньорството, добави той.

Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" обясни, че в изследването са включени мюсюлмани от групата на сунитите, алиани, българоезични мюсюлмани, както и мюсюлманите в гетата. При последните се наблюдават най-интересните тенденции. Като цяло мюсюлманите у нас имат нисък социален статус, а мюсюлманите в гетата живеят дори с по 100 лв. на месец. Нараства броят на мигрантите сред тези общности, като се засилва и семейната миграция - най-предпочитани страни са Турция, Германия, Белгия и Великобритания. В тази общност най-важно е семейството – 95% от анкетираните поставят семейството като най-висша ценност, сочат данните от изследването.

Боряна Димитрова обясни, че се наблюдава и тенденция за връщане на патриархалния модел в общността. Все повече е застъпена тенденцията на консерватизъм. Най-висока степен на религиозност се наблюдава сред мюсюлманите, живеещи в гетата. При 100% бедност там има и най-висока религиозност – мюсюлманите в гетата смятат, че единствената вярна религия е ислямът. Също така продължава да се запазват високи нива на спазване на обичаите и традициите в религията. Интересно е да се отбележи, че 54% от българските мюсюлмани не одобряват лицето на жената да бъде изцяло покрито, посочи Димитрова.

Анкетираните са отбелязали, че в международен план най-много вярват на Реджеп ЕрдоганРеджеп ЕрдоганРеджеп Тайип Ердоган - турски политик и премиер. Роден на 26  февруари 1954 г. в Истанбул. Завършва, Ангела МеркелАнгела МеркелАнгела Меркел - германски политик, канцлер на ФРГ. Родена на 17 юли 1954 г. в Хамбург. Семейството се и Владимир ПутинВладимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
35019 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2017.04.08 | 08:45

4
гоу бек то турки!!!нали ви се каза вече!!!
От Босфора с уважение

2017.04.08 | 08:45

3
Българските мюсулмани не са религиозни.повечето са наследници на древни племенни групи насила помохамеданчени по време на османската империя. При преселването си в Турция /Tur key/ тези хора отидоха с мощна охрана вкл от домашни свине които са отгледали лично.Свинете за крат
занесли са благодат

2017.04.06 | 20:42

2
След 1983 за кратко време диагностицираха Мала азия и рязко ускориха икономиката на Тur key подава Босфора. От най западналата държава в региона Турция стана просперираща.

2017.04.06 | 20:42

1
Да бе. Повярвах. Нали като гръмне някой джагал по света и веднага всички имами и "православни" веднага запяват колко били миролюбиви, колко добри били, как не приемали тези актове и в същото това време злорадстват и чакат с нетърпение следващият.

Добави коментар

Водещи новини