Всяко 4-то дете от Доспат живее в Чикаго

  • 07 март 2017 21:38

  • 60617
  • 3
Всяко 4-то дете от Доспат живее в Чикаго
© Wikipedia

Родопите обезлюдяват. В Бавария живеят 300 от Борино. От Бръщен в Англия се заселили 400. Те берат малини, къпини и ягоди. В Доспат децата са 84, а в Чикаго са 22. Това казва директорката на единствената детска градина в града Анелия Хаджиева.

Детските учителки Анелия Хаджиева и Мариана Дилова казват, че 1/4 от децата на Доспат вече са в Чикаго.

За следващите години прогнозите за броя на децата са още по-тревожни и поставят под въпрос цели групи в детската градина, тъй като броят на родените намалява, а около половината от тях вече са в чужбина.

Хората от Доспат, живеещи в Чикаго, си купуват къщи и са устроени добре, казва детската учителка. Нито един от българите там обаче не се жени или омъжва за американец.

С началото на кризата от селата на Доспат масово тръгнаха на гурбет в Гърция, но заради по-доброто заплащане и покрай пробили вече създадоха цели колонии в САЩ и Англия, казват от Бръщен и Црънча. Бръщен е известно с рекордния си брой гурбетчии. Всяка година на работа в чужбина са към 400 от общо 950 жители. В последните години от Бръщен ходят на гурбет основно в Англия. Връзката им е Салих Ходжов, който станал мениджър на голяма земеделска фирма.

Бръщенци берат малини, къпини и ягоди. Салих викал само тукашни хора, защото им има доверие.

В този край на България родовите връзки са здрави и затова по роднинска и приятелска линия в различни части по света има цели колонии, които имат свой живот и постоянно се събират, казват в Доспат. В Чикаго редовно ходели на пикници и сбирки, което още повече ги сплотявало от това, когато били в Доспат, защото в родния град се събирали само на големи празници, казват гурбетчиите. Никой не вярва те да се върнат да работят и живеят обратно в Доспат.

Освен в САЩ по цели общности от родопчани има в Испания. Само от с. Стоманово в градчето Барбастро на североизток от Сарагоса живеят 120 души и вече са повече от тези, които са останали в самото село. Първият отишъл там е преди 20 г. и постепенно стомановци се увеличавали. Най-много заминали преди 10-ина години, когато закрили училището. Тогава 22 деца в ученическа възраст поели към област Арагон. Сега всяка фамилия от селото има свой представител там. Жените най-често работели като асистентки на възрастни хора, а мъжете - в строителството.

Испанците, както казват на живеещите в Барбастро, се шегуват, че дори си имат и кмет. Бившият управник на Стоманово Юлиян Аранчев, избран от хората за кмет на Стоманово, напусна поста преждевременно заради ниското заплащане и замина в Барбастро.

От съседното на Доспат с. Борино пък вече имат голяма колония в германския град Фюрт, близо до Нюрнберг, Бавария. В него са се заселили 300 души, казва кметът на общината Мустафа Караахмед. Управникът е замислил посещение във Фюрт. Мъжете работят в строителството, а жените в услугите, обясняват в Борино. Общността започнала да се формира преди 5 г. и набъбва все повече. Хората във Фюрт контактуват помежду си, помагат си в търсенето на работа, децата им учат в немски училища и университети. Най-големият проблем на общините тук става обезлюдяването, в последните 4-5 г. се оголват цели селища, коментира общинският кмет.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
60617 3

Свързани новини

Коментари 3

Добави коментар

2017.03.09 | 21:57

1
Нали това е програмата на Герб Терминал-2 с тези темпове ще трябва да изградят и Терминал-3
Пена

2017.03.09 | 21:57

2
Да му мислят помаците
дедо

2017.03.10 | 15:06

3
Няма да го вече българите изповядващи исляма да гледат тютюн и животни.Това са семейни грижи за тютюна и животновъдството.Всичко това иска приемственост на децата от малки.После се иска защита на собствеността,защита от прекупвачите на стоката"вземат стоката и плащат сле

Добави коментар

Водещи новини