КНСБ: Собствениците на фалирали фирми да са задължавани да изплащат дължимите заплати на работниците

  • 18 април 2016 14:30

  • 1286
  • 1
КНСБ: Собствениците на фалирали фирми да са задължавани да изплащат дължимите заплати на работниците
© Novini.bg

Собствениците на дружества в неплатежоспособност да са задължавани да изплащат дължимите трудови възнаграждения и обезщетения на работниците.

Такъв вариант предлагат да бъде обмислен и въведен в кодекса на труда от КНСБ. Той беше представен на пресконференция в централата на синдиката. Според президента на синдикалната организация Пламен Димитров отговорността на собствениците, която според Търговския закон е само до размера на участващия капитал, не трябва да се прилага и по отношение на трудовите правоотношения. От КНСБ предлагат този вид задължение да се възлага само на собствениците, които имат контрол при вземане на решения за разпоредителни сделки с активите на предприятията.

Към края на 2015 г. има забавяния на трудови възнаграждения в размер на над 19 млн. лв. За миналата година са изплатени забавени трудови възнаграждения в размер на 24 млн. лв. Продължителността на забавяне на трудовите възнаграждения рядко надхвърля 2-3 месеца. В близо 40 процента забавянето е месец, 20 на сто забавят възнагражденията два месеца, а в 15 на сто от случаите - не са изплатени възнагражденията три месеца.

От КНСБ предлагат и други промени за решаването на проблемите на работниците и служителите, на които са им забавени заплатите. Сред тях е и възможността Фондът за гарантиране на вземанията на работниците и служителите да може да извършва еднократно гарантирано плащане на работници и служители в случаите на временна финансова криза на работодателя. Според законодателството в момента Фондът се задейства, когато има процедура на неплатежоспособност.

Синдикалистите предлагат да се криминализират деянията насочени срещу упражняване на правото на синдикално сдружаване. Те предлагат да се създаде нов текст в Наказателния кодекс. Според него който чрез насилие, заплаха или по друг начин пречи на някого да осъществи свое конституционно право на синдикално или всяко друго сдружаване се наказва с лишаване от свобода до три години или глоба до 5 хил. лв. При повторност наказанието е до пет години лишаване от свобода или глоба до 10 хил. лв.

Последвайте канала на

БТА
1286 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Wannaplay

2016.04.18 | 17:37

1
Отново нищо конструктивно от казионните БГ синдикати. Пазара на труда в БГ е свръхрегулиран, задъхва се от тотално разминаване между търсене и предлагане. Липсва гъвкавост и ориентираност на държава и профсъюзи относно кризата в образованието и демографския срив. Това ли е дневния ред на обществото? Да се криминализират пречките за синдикална дейност? Да се въведат нови административни пречки пред и без това плашливите предприемачи. По-добре помислете за това как да помогнете за професионалното образование или \"дуалната система\", какви по-гъвкави форми на заетост да се позволят, как да се насърчи бизнеса, ако трябва с отстъпки от \"синдикалните права\"... пазара на труда е в криза и дълбае дъното, а те се загрижили да не им пострада членската маса и внос!

Добави коментар

Водещи новини