Българите продължават да търсят вратички за ранно пенсиониране

  • 01 август 2014 07:33

  • 1498
  • 0
Българите продължават да търсят вратички за ранно пенсиониране
© Булфото

Затягането на условията за пенсиониране през 2013 г. не е оказало съществен ефект за осигурителната система. Въпреки увеличението на възрастта и стажа, необходими за излизане в пенсия, с по 4 месеца, средната възраст на новите пенсионери не е помръднала спрямо 2012 г. Това показват данни на НОИ, публикувани вчера.

Повече работят само българите, които се пенсионират по нормалния ред - при навършване на стаж и възраст за трета категория труд. Средната възраст на новите пенсионери от миналата година в тази група се е увеличила с 2 месеца и вече достига 61.6 години. Мъжете, събрали необходимите възраст и стаж по закон, са се пенсионирали на 62 г. и 1 месец, а жените - на 61 г. и 1 месец. Общо обаче за всички нови пенсионери средната възраст си стои на далеч по-ниско ниво - 56.2 години, колкото беше и през 2012 г. По закон в момента мъжете трябва да излизат в пенсия на 63 г. и 8 месеца, а жените - на 60 г. и 8 месеца. Забележително намаление на възрастта има при новите получатели на пенсия за инвалидност поради общо заболяване. Средната възраст е намаляла с осем месеца и през 2013 г. за новите пенсионери в тази категория вече е 59.1 години, пише в. Сега.

Накъде трябва да вървят промените оттук нататък, ясно личи по един положителен ефект, за съжаление краткотраен. Военнослужещите и офицерите, които също се възползват от ранно пенсиониране, през м.г. са се пенсионирали на 50 г. и 5 месеца, което е с осем месеца повече от 2012 г. При тях миналата година беше въведена минимална възраст за излизане в пенсия. Тази година този ефект едва ли ще се прояви отново, тъй като затягането на условията важеше само една година, а БСП го отмени.

Във финансово изражение 4-те месеца в повече към условията дават незначителен отдих на държавната хазна, която покрива 52.5% от бюджета на общественото осигуряване. Благодарение на повишаването на пенсионната възраст НОИ е спестил 72 млн. лв. от планираните разходи, с което държавният трансфер е намалял с 1%. Спестеното от пенсии е даже повече - 106.5 млн. лв., но пък се увеличават разходите за обезщетения с 51 млн. лв. заради увеличението на парите за отглеждане на малко дете от 240 на 310 лв. и ръста при болничните.

Около 4340 души не са успели да излязат в пенсия заради промяната в условията, показват данните. Затова пък тази година при спряната реформа се наблюдава истински наплив на желаещи да се пенсионират - за полугодието новите пенсионери са около 25 хил., или с 41% повече спрямо първата половина на 2013 г.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
1498 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини