-
14 януари 2014 06:34
- 1920
- 0
Парк с фонтан ще смени паркинга пред бившия Княжевски дворец в столицата. За тази цел архитектите предвиждат площад „Княз Александър І” да бъде повдигнат с няколко метра. По този начин той ще стига до стига нивото на входа на бившия царски дворец, а отдолу пък ще преминават колите, пише в. Монитор.
Тази идея е част от проектите, подадени в конкурса за нова визия на центъра. В петък журито ще обяви 4-те най-добри проекта. „Отличените визии ще бъдат реализирани с европейско финансиране през новия програмен период 2014-2020 г.”, обясни главният архитект на столицата Петър Диков. Той обясни, че след две години реално ще може да започне пълната промяна на града. Сърцето на столицата е разделено на четири зони, а 39 идеи ще се състезават, за да го променят. Първото каре включва Орлов мост, Перловската река и бул. „Христо и Евлоги Георгиеви”. Във втората влизат улиците „Граф Игнатиев”, „Иван Шишман” и пл. „Славейков”. Третата зона включва Градската градина, пл. „Александър I”, бул. „Цар Освободител”, а последната е „Кристал” и площадът пред парламента.
Като следващ етап проектантите предлагат тунелът да бъде удължен до кръстовището на „Г. С. Раковски” и „Цар Освободител”, а цялото пространство отгоре да бъде само за пешеходци. На сегашното петно, останало от сградата на бившия мавзолей, пък журито ще избира между фонтан или амфитеатър. Под бившата костница са запазени две помещения, които могат да се използват за бъдещ музей на жертвите на комунизма. Водно огледало пък ще има пред сградата на бившия партиен дом, което през зимата ще се използва за ледена пързалка. Според архитектите там е подходящо да се постави и паметник на хан Аспарух. Пешеходно пространство се предвижда около карето между „Св. Александър Невски”, парламента и БАН. В градинката пред Софийския университет ще има малък амфитеатър.
Освен това да се маркира златна линия от павета с инкрустиран знак на София, която да представлява туристически маршрут. По нея ще се разположат и информационни колони, които ще говорят на различни езици. Нощно осветление е предвидено за сградите паметници на културата. Едно от интересните виждания е в терена зад Военния клуб да се направи полуподземна сграда, която да е изцяло покрита от градината. Тя ще е модерен артцентър с кула обсерватория и информационен център.
Водна каскада с морени от Витоша ще бъдат изградени в градинката пред Руската църква . По улица „Московска” пък архитектите са предвидили детска площадка, артчешма и площад на операта с паметник на Николай Гяуров. Освен монумент на известния оперен артист ще има фигури и на Борис Христов и Фьодор Шаляпин. Около тях ще има три малки фонтана. В градинката „Кристал” пък е предвидено създаването на езерце с лилии. Около него пък ще има амфитеатър с малка сцена за открити представления на улични артисти. Архитектите са предвидили и много места за отдих, нови чешмички, велостоянки и пейки. Кошчетата пък или ще са скрити от решетки, или ще се поставят под земята. „Всички идеи са изненадващо добри и интересни. Така, че който и да спечели центърът ни ще се смени от ориенталски в европейски”, обясни архитект Диков.
Подмяна на настилката със син асфалт и преместваеми улични лампи по ул. „Иван Шишман”, ретро трамвай по ул. „Граф Игнатиев”, открита книжарница на площад „Славейков”. Това са част от идеите за Зона 2 в проектите за конкурса на Столичната община за нов облик на центъра на София.Според архитектите книжният пазар на площад „Славейков” може да се превърне във временен, т.е. в някои от дните да бъде само пешеходно пространство. Плановете са там да се направи и площад на „Бийтълс”. За улица „Иван Шишман” се предвижда да стане пешеходна зона с места за сядане, възможност малките заведения да поставят повече маси, велоалея и повече растителност.
В проекта е залегнало ул. „Шести септември” да бъде пешеходна в почивните дни. Там ще се поставят подвижни модули, на които ще се правят представления на открито.Според архитектите ул. „Граф Игнатиев” трябва да стане пешеходна, като се предвижда оттам да минава ретро трамвай от Съдебната палата до площад „Журналист”. В останалото време линиите да бъдат използвана за велоалеи по подобие на Грац в Австрия.Пред църквата „Св. Седмочисленици” да се направи езерце, което през зимата да бъде ледена пързалка. В градинката се предвижда поставянето на фотьойли, лежанки за четене, шах маси, място за игра на петанк, нетрадиционни пейки, детска площадка и премахване на пазара отпред.
Последвайте канала на
Свързани новини
Жълтите павета ще станат културно наследство на София
04 декември 201309:14
През 2020 г. в София само пеш по жълтите павета
08 октомври 201206:29
Обмислят НС да плаща на общината за паркинга на жълтите павета
01 февруари 201221:25
Проектанти и архитекти се обвиниха в плагиатство заради центъра на София
13 март 201507:08
Ботев (Пловдив) 2:1 Ботев (Враца), гостите с човек по-малко
11-те на Левски и Локомотив (София)
Челси не допусна грешка срещу Лестър и се утвърди в топ 3
Марек и Дунав катерят нагоре, късни драми в Перник и Плевен
Кипър иска да открадне Везенков за Европейското
Арда надви Локомотив (Пловдив) в мач с шест гола и нахлу в топ 4
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
ГЕРБ отвърна на ПП-ДБ: Призова разговорът в политиката да се върне на масата на преговорите
23 ноември 202413:53
Лъчезар Борисов: Част от партиите се страхуват да управляват заради изискването за 3%-ия дефицит
23 ноември 202416:36
Джевдет Чакъров: Срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да е публична
23 ноември 202416:00
Скандал с посланика ни в Киев, канил преводачка на "баня" и на ресторант
23 ноември 202413:31
Руска гражданка загина при катастрофата на автомагистрала "Струма"
23 ноември 202413:08
България остава без психиатри до 5 години: кой мисли за психичното здраве на българина?
23 ноември 202415:42
Ердоган приветства смелото решение на МНС да издаде заповеди за арест на Нетаняху
23 ноември 202415:10
Професорът от Станфорд Гари Нолан: Извънземни живеят на Земята от дълго време
23 ноември 202415:00
Варненската библиотека представи първия робот библиотекар в България: какво може Емма?
23 ноември 202414:32