-
05 август 2011 06:44
- 3071
- 1
Хората пушат, защото се опитват да си доставят удоволствие и измамно щастие с една цигара, но това е лъжлив път, каза в интервю за БТА д-р Веселин Манолов, физиотерапевт в една от столичните болници.
По думите на специалиста проблемът с тютюнопушенето не е само психически или само физически, той е комплекс от рефлекси, които се поддържат с помощта на централната нервна система, включително и условните рефлекси.
При алкохолната и наркотичната зависимост има сходен с пушенето механизъм, но общият корен между трите зависимости е, че човек не може да се откаже лесно и желанието да повтаря е много силно, обясни д-р Манолов.
Не един мозъчен център отговаря за зависимостите, мозъкът е много сложен механизъм и всички центрове си взаимодействат. Има и мозъчни структури, които отговарят за т.нар. просто удоволствие, но има и рецептори, които участват в тези механизми и те са пръснати из цялото тяло.
Сред условните рефлекси са навикът за захапване на цигара, навикът на ръцете да държат цигара и др. Отделянето на никотина от цигарата и свързването му с мозъчните рецептори е на физиологично ниво.
Естествените стимулатори на тези рецептори са ендорфините - веществата, които самото тяло произвежда, но когато те са недостатъчни, се търсят заместители.
Тежката зависимост към тютюнопушенето се определя както от необходимостта да се запали цигара сутрин, веднага след
ставане от сън, така и от броя на изпушените за един ден цигари.
В тялото си имаме достатъчно възможности да отделяме ендорфини - хормоните на щастието, които да предизвикват чувството за щастие, но зависи каква е мотивацията ни, обясни лекарят. Колкото повече човек пуши, толкова повече му се пуши,
но това не го прави по-щастлив.
С пушенето се опитваме да бъдем щастливи, но рецепторите, които приемат сигнала за щастие, непрекъснато искат още и още и това води до изпушване на една или повече кутии цигари на ден, коментира специалистът.
Човешкото ухо е обърнат ембрион, всяка точка в него съответства на различните органи от тялото, ухото е дисплей на цялото тяло, но преди всичко има връзка с мозъка, каза д-р Веселин Манолов. Долната част на ухото съответства на главата на човека, уточни лекарят.
Не случайно малките деца в Китай се научават всяка сутрин да дърпат ушите си по 14 пъти - долната, мека част - надолу, средната - настрани, горната - нагоре, обясни той. По думите му ухото е дисплей на цялото тяло, но преди всичко има връзка с мозъка.
Д-р Манолов е лекарят, който ще прилага чрез сонда, свързана с компютър, електроимпулси на желаещите да се откажат от тютюнопушенето.
Компютърът, който работи с индивидуални смарт карти, показва в уголемен размер ухото на пациента. Електроимпулсите, които се прилагат върху определени точки на ушите, се провеждат през малка сонда, свързана с компютъра. На едното ухо са разположени 18 точки, а на другото - 19, които трябва да се натиснат със сондата.
Оптималният брой сеанси, които трябва да се направят е 4, но ако желанието за запалване на цигара е непреодолимо, те могат да се повторят отново, обясни д-р Манолов. Един сеанс продължава приблизително 45 минути. По думите му още след първата процедура се очаква резултат, който се изразява в липса на желание за пушене.
Лекарят уточни, че за всеки човек е различно и това се обуславя от тежестта на зависимост от цигарите.
Втората процедура се прави до 24 часа след първата. Ако междувременно се запали цигара, първата процедура се обезсмисля и трябва да се започне отново.
Третата процедура трябва да се направи минимум 10 дни след втората, а четвъртата - месец след третата. Допирът със сондата се усеща като почукване върху ухото.
Терапията се прилага и на двете уши. Желателно е между процедурите никотинът под всякаква форма - цигара, електронна такава, дъвки, лепенки, да се избягва. Целта е никотинът да се изолира от рецепторите, с които се свързва в мозъка.
Сондата, чрез електроимпулсите, влияе на мозъка по рефлекторен начин. Това са условно-рефлекторни връзки, които предизвикват отделяне на ендорфини, предизвикващи успокояване.
Сеансите с електроимпулсите са противопоказани за пациенти с пейсмейкър - стимулатор на сърдечната дейност.
Процедурите могат да се прилагат на кърмещи жени, но при бременни не е желателно, поясни д-р Манолов.
Досега в Европа, през последните 15 години, не е констатиран вреден ефект, а и в основата на метода е заложена безопасността, поясни специалистът.
Последвайте канала на
Свързани новини
Всеки трети българин е заклет пушач
07 юли 201106:40
Шест милиона стават жертва на тютюна тази година
31 май 201114:06
Как да откажем пушенето? Практични съвети
31 май 201113:54
Над 40% от бременните у нас пушат
31 май 201111:16
7-годишен пали цигара след попара
27 февруари 201407:51
Прекратиха изследване за щастие, защото участниците изпаднали в депресия
20 декември 201307:33
Интересни факти за тютюнопушенето
02 септември 201112:10
Ще се завърне ли Левски на победния път?
Способен ли е Ботев (Пд) да стъпи накриво срещу съименика си от Враца?
Арда иска да продължи добрата си серия и срещу разклатения Локо (Пловдив)
„Вабанк“: Може ли Томаш да спре полета на „орлите“
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Скаршем е пред раздяла с ЦСКА - София
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Тежка верижна катастрофа затруднява движението по АМ "Тракия"
23 ноември 202408:42
От днес се забранява износът на лекарство за недоносени деца
23 ноември 202408:01
Силен вятър отнесе покрива на библиотеката във Велики Преслав
23 ноември 202406:27
САЩ очакват хиляди севернокорейски войници да се включат в бойните действия в Украйна
23 ноември 202408:23
Путин иска да раздели Украйна на три части
23 ноември 202406:53
Пица за 1000 лв.: Как майстор от Бургас впечатли Италия
23 ноември 202408:29
Германският външен министър сложи край на брака си
23 ноември 202406:36
Имен ден: Десетки имена черпят в чест на защитника на мъжете
23 ноември 202408:08
Лошо време на Балканите - хиляди домакинства останаха без ток
23 ноември 202408:48
2014.06.18 | 12:04