Образователният министър с важна информация за края на учебната година

  • 11 май 2020 14:51

  • 29224
  • 6
Образователният министър с важна информация за края на учебната година
© Булфото (архив)

В условията на усложнена епидемиологична обстановка, отчитайки опасността от разпространението на COVID-19, Министерството на образованието и науката разработи и обсъди на различни равнища сценарии за безпроблемното приключване на учебната година и за организирането на планираните външни оценявания и на държавните зрелостни изпити. При отчитане на динамиката на ситуацията и със загриженост за опазване на здравето и живота на учениците, както на педагогическия и на непедагогическия персонал в училищата, се взе решение вторият учебен срок на учебната 2019/2020 година да приключи в условията на обучение от разстояние, без удължаване на учебното време за нито един от класовете и без възстановяване на присъствените учебни часове. Това заявява министърът на образованието и науката Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009 в отговор на парламентарния въпрос - как ще приключи настоящата учебна година.

Той информира, че Наредба за изменение и допълнение на Наредба номер 11, която е за оценяване на резултатите от обучението на учениците, нормативно ще уреди намаляването по изключение на минималния задължителен брой текущи изпитвания за втория срок на настоящата учебна година и формирането на срочна оценка, като се вземат предвид и текущите оценки, поставени в процеса на обучението от разстояние в електронна среда.

С оглед на настоящата ситуация от МОН сме предложили през тази година да не се състоят изпити от националните външни оценявания в края на четвърти и на десети клас, но за окончателното решение се изисква законодателна промяна, съобщава министър Вълчев. Той допълва, че се планира степента на постигане на резултатите от обучението в края на началния и на първия гимназиален етап да се измери в началото на следващата учебна година - съответно в началото на пети и на 11-и клас, с извадка от ученици.

Красимир Вълчев: Рано или късно ще се върнем към нормалния живот

Министър Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009 информира, че с допълнения в Наредба номер 10, която е за организацията на дейностите в училищното образование, ще бъдат нормативно регламентирани, по изключение само за тази учебна година, промени в реда и условията за приемането на ученици.

В математическите гимназии учениците ще се приемат в пети клас въз основа на по-високия резултат от областния кръг на олимпиадата по математика или от състезанието "Математика за всеки" - комбинация от предвидените за тази година в календара на МОН състезания.

В обединените училища, които са нов вид училища, учениците ще се приемат в 11-и клас въз основа на оценките им от удостоверението за завършен първи гимназиален етап.

През тази учебна година присъствено в училищата, и при стриктно спазване на противоепидемичните мерки, ще се състоят само държавните зрелостни изпити в 12-и клас /в периода 1-4 юни/, държавните зрелостни изпити по теория на професията и специалността /на 5 юни/, и изпитите от националното външно оценяване по български език и литература в края на седми клас /на 15 и на 17 юни/.

Учебната година няма да се удължава. Матурите ще са на 1 и 3 юни, изпитите след 7-ми клас - на 15 и 17 юни

Това са изпитите, които са свързани с продължаване на образованието на учениците, информира министър Вълчев. Той допълва, че присъствени ще са и изпитите за проверка на способностите /за профили и професии в изкуствата и спорта за прием на учениците в осми и в 11-и клас/.

Също присъствени ще са и изпитите за промяна на годишната и на окончателната оценка, изпитите за срочна или годишна оценка на учениците, които са в самостоятелна или в задочна форма на обучение, както и вътрешните училищни изпити в специализираните училища, а и някои практики в професионалните гимназии.

Предвид условията на извънредната обстановка, различната скорост на преподаване в отделните училища и в отговор на притеснения на зрелостници и на родители на ученици в седми клас, в сайта на МОН е обявено учебното съдържание, което няма да се включва през настоящата година в изпитните материали от националното външно оценяване в седми клас и за държавните зрелостни изпити в 12-и клас, информира министър Красимир ВълчевКрасимир Вълчев Красимир Вълчев е министър на образованието и науката. Роден е на 9 юни 1975 г. От септември 2009.

Той за пореден път уверява, че на националното външно оценяване в седми клас и на матурите в 12-и клас ще има дезинфекция на класните стаи, ще се използват лични предпазни средства, учениците трябва да са на разстояние - на 1-1,5 метра един от друг, при влизането им в училищата не трябва да има струпване и за тази цел ще се отварят повече училищни входове.

Последвайте канала на

Novini.bg
29224 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар
,Умен

2020.07.09 | 17:08

6
Тук трябва да се произнасят само и единствено учителите! Никой, освен тях, не знае какво се случва в подобни ситуации. Учителите изнесоха на гърба си дистанционното обучение, те жертваха часове от свободното си време всеки ден! Справиха се мъжки и доблестно, без хленч! Доказаха как образованият и морален, отговорен човек може да види нацията напред! Не политици и балалайки, а учителите са истинският водач на българския народ! Поклон пред българския учител!
Децата ученици

2020.05.12 | 08:38

5
Са третирани като студенти едва ли не,твърде самостоятелно работят и се пидготвят и това доказва,все повече факта за трите"Ф" в бг образованието-формалност,фрагментарност,фалш.Все повече лъсва факта,че неграмотността и затъпяването са търсени и култивирани(отглеждани) и налагани,дори не избирателно,а тотално.Такива са съвременните изисквания и директиви.

2020.05.12 | 07:09

4
Държава пълна с умници!

2020.05.11 | 16:31

3
КРАСЬО ТЪПОТО ПАК СЕ ИЗХОДИ ВЪРХУ ОБРАЗОВАНИ
123

2020.05.11 | 15:29

1
Имаше деца, по твърдението на самият министър, които нямаха достъп до устройства, с които да се обучават дистанционно. Имаше възможност, при спазване на изискванията за разстояние между тях, да се направят "слети паралелки". Тази практика десетилетия е апробирана и действа. Така в класна стая щяха да бъдат по 5-6 деца, преподавателят - на нужното разстояние. Разпределя се съответния час между различните обучаеми, като се акцентира върху самостоятелната работа на учениците. Едновременно с това се и ползват електронни източници на знания. Компютърните кабинети бяха свободни....
456

2020.05.11 | 15:40

2
Как ще преподава един учител хем на 5,6,7 клас онлайн,и в същото време в класна стая с останалите.

Добави коментар

Водещи новини