Проучване за онлайн уроците: Учителите работят на ръба на възможностите си

  • 30 март 2020 19:04

  • 2719
  • 4
Проучване за онлайн уроците: Учителите работят на ръба на възможностите си
© Pixabay

Синдикат „Образование“ направи национално проучване за работния ден на учители и директори и отношението на педагозите към учебния процес. Изследването има за цел да направи обществено известно подготовката и провеждането на дистанционното обучение в образователните институции и ползите от него.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32982

В изследването са участвали повече от 2500 учители и директори от цялата страна, като в него са включени 6 въпроса.

Дължината на работния ден на учителя, включващ подготовка за дистанционен урок и провеждане на часовете, подготовка на материали и изпращане на учениците, организация на на обучението от разстояние от ръководствата на образователни институции показва дължина, достойна за уважение.

Просветният министър: В условията на електронна среда децата даже учат повече

Болшинството от педагогически специалисти 56% са отговорили, че имат работен ден в размер между 10 и 12 часа, а 13,1% работят над 12 часа. 25,3% работят от 5 до 8 часа, 5,6% работят 5 часа. От този резултат следва изводът, че учители и директори работят при огромно натоварване на ръба на своите възможности, като 94,4% от колегията работи над „нормалните“ за КТ 8 часа.

По този повод 84% от педагозите чувстват огромна умора и прегаряне, като едва 15.3% не чувстват умора, поради това, че преди това са имали изграден свой електронен облак и са били квалифицирани за работа в електронна среда.

42,6% от учителите в дистанционен режим са преподавали нови знания още от началото на дистанционното обучение, а 43% са започнали да интегрират новите знания след препоръката на МОН за това. Всички учители имат готовност да извършат оценяване и оформяне на годишна оценка.

48% от учители и директори смятат, че дистанционния учебен процес е ефективен, колкото и нормалния, а други 48% отговарят, че е по-малко ефективен, като 4% смятат, че дистанционната форма е по-ефективна.

По въпроса за увеличаване на учебната година, колегията е сякаш единна с 85%, които смятат, че засега не е необходимо удължаване на учебната година, защо това би обезсмислило този огромен по времетраене и голям по значимост труд. Едва 9,1% смятат за логично удължаване на учебната година.

На въпроса: „Коя според Вас е обективната оценка за ученика в 4 клас?“, 41,5% от учителите отговарят, че Институционалното оценяване на четвъртокласниците в училище е по-обективно, защото учителите познават и следят развитието на ученика. 43% от респондентите отговарят, че не е необходимо НВО в 4 клас, а 5,4% отговарят, че малките матури са по обективни, защото са външни.

Днес стават ясни свободните места за прием в първи клас за догодина в София

Изследването показва огромната мотивация на българските учители и директори, които направиха чудо при настройване нa системата в дистанционен режим и сега всеки ден неуморно вършат подвизи в мирно време, за да получат българските ученици в този много труден исторически момент качествено образование и завършат успешно учебната година.

И в заключение ние от Синдикат „Образование“ категорично можем да добавим, че българските учители вършат отлично своята работа, заслужават огромни обществени адмирации, а въпроса със заплащането на техния труд не би трябвало да буди някакво съмнение от правителството на Република България. Защото българското общество най-сетне даде своя позитивен мандат и почит на лекари и учители.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
2719 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2020.03.30 | 19:10

1
да бе да
БАЙ ПЕНЧО

2020.03.30 | 21:11

2
Мижи да те лажем.
Истината.

2020.03.30 | 22:22

3
Извадка от кое? От тези, които си вършат работата! Без да съм учител не би ми отнело повече от час да подготвя урок и то разбираем, а не хвърлен за разбиране и усмиляне с уведомление '' Ако има нещо неясно на линия съм''. Изводите ми от това с какво се затрупват децата не са добри. Не бих споделил мнението за даване на тема за нов урок и в същото време да искаш да ти споделят впечатления от него. Лесно ли било, трудно ли било? Ами как ще знаеш като не си го преподал-питам? Истината е там, че където родителите имат възможност положителни ефекти има много, но където нямат се съмнявам децата да срещат необходимата подкрепа от тази '' Представителна извадка ''. А и какви изводи следва да си направим на изявление, че децата сега учили по-добре и повече отпреди кризата. Това явно е израз на 15-16 часов труд, а в същото време чакаш една седмица някой да ти провери домашното и да благоволи да означи тези си действия. Е ако това са неистови усилия ставам учител веднага!!!
съпруг на учител

2020.04.02 | 15:23

4
Стани учител и ще видиш!!!

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини