При катастрофа изключете двигателя, но не вадете ключа

  • 09 август 2023 13:39

  • 1117
  • 0
При катастрофа изключете двигателя, но не вадете ключа
© Getty Images
Слушай новината Слушай новината

Първата помощ е набор от елементарни действия, които могат да спасят човешки живот. При оказване на първа помощ трябва да се мисли за обезопасяването на инцидента, но и за личната безопасност. Когато хората я неглижират, се превръщат в още една жертва.

Това обяснява специалистът в дирекция “Мениджмънт на бедствията” в БЧК Ромуалдас Каминскас.

1. При инцидент - първо жилетка

Човекът, който оказва първа помощ, трябва да сложи светлоотразителна жилетка, да постави светлоотразителен триъгълник или предмет, който показва, че има инцидент. Оглежда се дали има изтичане на гориво. Ако автомобилът е под наклон, трябва да се сложат камъни под гумите. Двигателят трябва се изключи, да се включат аварийните светлини, да се дръпне ръчната спирачка. Това са стъпки за безопасността на оказващия помощ. Двигателят се изключва, но ключът никога не се вади. Често при ваденето на ключа пада искра и това води до риск и за пострадалия и за спасителя, казва специалистът.

2. Ако се задава буря, заемете форма на гъба. Ако няма как да се скрием и оставаме на открито и добиваме т.нар. форма на гъба. Човек трябва да е клекнал и само с краката си да е на земята, да не се подпира с ръце, за да не става проводник на ток.

Каминскас посочва, че ситуацията трябва да се прецени добре, да се помисли за други опасности, които могат да възникнат. Тогава да се премине на обаждане на телефон 112. Информацията трябва да е къде точно се е случил инцидентът и какво се е случило. Трябва да се каже колко души са пострадали, за да се знае колко екипа да тръгнат към инцидента, да се обясни какви са нараняванията. Накрая трябва да се каже кой се обажда и да си остави телефон за обратна връзка, пише 24 часа.

В памет на загиналите: Ден на траур в Ловеч

3. При силно кръвотечение кръвоносният съд трябва да се притисне с ръка. След това се прави превръзка, която да продължи да оказва натиск на мястото.

4. Противошоковите мерки са: дрехите да се разхлабят - вратовръзки, колани, връзки на обувки, за да се подобри кръвообращението.

5. За да се запази телесната температура, от аптечката се взема т.нар. спасително фолио. Ако пострадалият трябва да се затопли, може да под фолиото да се ложи одеяло.

“Това може да се види на страницата на БЧК - стъпки как се оказва помощ. Добре е всеки да премине през курс за оказване на първа долекарска помощ, за да може да бъде в полза на себе си и на останалите”, казва специалистът.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
1117 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини