Експерт по киберсигурност разкри подробности за хакерската атака към правителствени сайтове

5
© БНТ

"DDoS атаката претоварва ресурсите на мрежата или съответно на устройството, което таргетира, вследствие на което неговите легитимни потребители не могат да го използват. Това е и целта на хакерската атака, насочена към някои правителствени сайтове у нас, която беше извършена в почивните дни", обясни в "Денят започва" експертът по киберсигурност Красимир Коцев.

Коцев допълни, че подобен тип атака не води до изтичане на данни, а може единствено да предотврати възможността на легитимните потребители да достъпват уебсайта.

Коцев отбеляза, че атаката е добре направена, тъй като изисква сериозна координация на екипа, който стои зад реализацията й. Тя таргетира няколко институции едновременно. Не е целяла да навреди сериозно на някоя от тези институции или да саботира работата на държавата. По думите му с тази атака се търси медийно внимание.

Разследващите у нас установиха, че тя идва от Русия като вчера беше установен конкретния извършител, за когото органите на реда ще поискат екстрадиция.

Според него бизнесът в България е по-добре защитен. В институциите все повече се изграждат резервни копия и се наблюдават доста позитивни трендове по отношение защитата на данните.

Той подчерта, че в последните години се наблюдава много сериозна инициатива от страна на институциите да се защитят - проверяват се системите си за сигурност и се изграждат т.нар. програми за реакция при инцидент, обучават се служителите в администрацията.

Той призна, обаче, че винаги има риск, но е необходим доста сериозен финансов стимул, за да се пробие една институция, ако е добре защитена.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
5

Свързани новини