)
"Не мисля, че следва натаманяване на резултатите", каза той преди предстоящите действия на ЦИК след оповестеното от Конституционния съд.
"В момента има много добра възможност да се работи по обмислени промени в Изборния кодекс, но не го виждам. Промените, вкарани между първо и второ четене, не ме обнадеждават."
"Това, че в 50% от секциите има разминаване, все още не казва достатъчно. Трябва да видим мащаба на грешката, която се допуска в секциите. Това е най-важният резултат от това "упражнение".
"Трябва да намерим метода, който най-добре пасва на нашата ситуация", смята Стефанов.
Конституционният съд не можеше, поне по жалбите, които бяха подадени, да постанови пълно преброяване. КС направи възможно най-широкото броене, което можеше според подадените искания и представените доказателства. Това мнение изрази пред БНР политологът и изборен експерт Даниел Стефанов.
До момента голяма част от спекулациите за българския изборен процес не са се потвърдили, заяви Стефанов.
Експериментът показва, че ще ни трябват 3-4 000 души допълнително в изборната администрация. Трябва да бъдат осигурени огромни зали и да бъдат разписани подробни процедури. При добре обучени хора точността ще е доста по-висока от тази на броенето в СИК. В такъв преброителен център процесът ще е доста открит, отбеляза Даниел Стефанов.
При наличие на преброителни центрове хората в СИК ще попълват много малка част от протокола, който ще бъде проверяван на входа на преброителния център – дали отговаря на реалното състояние в урната, допълни той.
Според него именно това е "много добър индикатор колко неточна е администрацията" и дали тази неточност – според мащаба ѝ, "води до промяна на изхода от изборите или не". По думите му, имаме проблем с точността, но не знаем колко е голям.
Центърът за електорални изследвания към НБУ е провел симулация на ръчно броене на хартиени бюлетини в преброителен център. Идеята за преброителни центрове бе лансирана в пакета от промени в ИК, заявени от отделни политически сили.
Последвайте канала на