)
„Не може да се случат изборите, независимо кога са, ако органите на изпълнителната власт, които са натоварени с организационно-техническата подготовка, не изпълняват задълженията си, така както се очаква по Изборен кодекс. Много от дейностите, които се прехвърлят върху ЦИК, са всъщност ангажимент на изпълнителната власт“, уточни тя.
Предвид обстоятелството, че напоследък лица, които нямат общо с управление на изборния процес, говорят в качеството на организатори на избори, което създава допълнително объркване, на срещата с президента Румен Радев изразихме мнението си и го запознахме с всички въпроси около изборите. ЦИК има готовност да работи, ако изборите са на една дата. Това заяви председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова след срещата си с държавния глава.
Нейкова е категорична, че проблем с дебелината на хартията няма, както и с качеството, независимо какво се тиражира в медийното пространство. „Нека не се допускат внушения, че ЦИК е направила задание, въз основа на което хартията е била некачествена и е причина машините да не работят.“
Тя подчерта, че ако изборите са на една и съща дата, ЦИК има готовност да ги проведе, както през 2021 г. изборите за президент и вицепрезидент и за Народно събрание. „Така избирателите няма да ходят два пъти до избирателните секции, а и ще се спестят пари.“
Последвайте канала на