Цените на имотите ще гонят нови върхове през 2025 г.

  • 09 декември 2024 13:09

  • 552
  • 1
Цените на имотите ще гонят нови върхове през 2025 г.
© Novini.bg/ Canva

2024 г. се оказа изключително динамична в строителството с повишение на цените и задържане на лихвите. 

"Имаме успешна година, с оглед на търсенето на апартаменти, което е по-голямо от предлагането. Цените нараснаха доста - НСИ дава 18,5% скок на цените на жилищата в София", заяви председателят на УС на Националната асоциация на строителните предприемачи инж. Георги Шопов в студиото на "България сутрин".

По думите му всеки купува това, което може да си позволи - от 5-стаен апартамент, къща или малко жилище. 

В края на 2024 г.: 10% ръст на продажбите на недвижими имоти в София спрямо 2023 г.

"Натрупването е такова, че се търсят маломерни апартаментни до 90 кв.м и най-много двустайни под 70 квадрата. Въпрос на финансов ресурс е мястото. В южните райони най-скъпи са жилищата в "Манастирски ливади", "Кръстова вада", най-евтини са в северните и западните райони. Ако е расъл и живял в "Люлин", човек търси апартамент в "Люлин". Родителите, които търсят жилище за децата си, гледат да е в квартала, в който живеят, да са близо до децата", обясни гостът.

Стремеж към собствено жилище

Според статистиката в Западна Европа над 80% от хората живеят под наем, заради невъзможността им да придобият собствен дом. 

"Средната цена на апартамент в София е 1600 евро (за кв.м), средната нетна заплата е 1200 евро. На база достъпност в Европа сме на първо място. В Полша 4200 евро е средна цена на кв. м за апартамент във Варшава, в Прага - 6 400 евро, в Париж - 18 000 евро", заяви инж. Георги Шопов.

Тенденции в цените на имотите през 2025 г.

Очакванията са имотите да поскъпнат с 15%, колкото е прогнозното увеличение на заплатите за следващата година.

В ефира на Bulgaria ON AIR инж. Георги Шопов посочи, че търсенето на жилища не може да бъде ограничено, но държавата може да въздейства върху предлагането като намали административната тежест. В момента се чака 3 г. за разрешение.

"Кой купува скъпите жилища в Западна Европа? - фондове, финансови институции ги отдават под наем. Тази година влезе такъв скандинавски фонд в България, трябва държавата да вземе мерки да не могат да изкупят жилищата и да се качи цената, и да ги отдават по-скъпо на гражданите", призова инж. Георги Шопов.

Той е категоричен, че балон при цените няма да има, докато търсенето е по-голямо от предлагането. 

Последвайте канала на

Радина Лазарова
552 1

Коментари 1

Добави коментар

2024.12.09 | 22:27

1
Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия----> use.my/titan

Добави коментар

Водещи новини