Фишинг атаките - най-честата заплаха в българското интернет пространство

  • 02 февруари 2021 12:15

  • 507
  • 0
Фишинг атаките - най-честата заплаха в българското интернет пространство
© Pixabay

През 2020 г. са регистрирани 2100 киберинциденти в българското интернет пространство. Най-голям е процентът на регистрираните инциденти, дължащи сe на измама (phishing) - 47 на сто, следвани от инциденти със злонамерен код (malware) - 38 на сто.

Националният екип за реагиране при инциденти с компютърната сигурност в Държавната агенция "Електронно управление" /Националният CERT/ е подготвил и изпратил над 18 617 съобщения с указания и препоръки за преодоляването на инциденти, свързани с мрежовата и информационната сигурност.

Като препоръка за предпазване от фишинг атака, трябва да знаем, че има различни признаци за съмнителни имейли. Важно е да се уверим кой е подателят, дали ни е познат и да проверим дали наистина това е подателят, обясни пред Радио София Бисерка Радева, началник на Националния CERT. Не трябва да се доверяваме и на искания за спешно въвеждане на лични данни или пароли. Заедно с това трябва да сме подозрителни към прикачените файлове, които в някои случаи водят до инсталирането на злонамерен код в устройството, на което са отворени.

Разбиха най-опасната хакерска мрежа в света

Ако станем жертва на зловредни имейли, трябва да проверим устройствата си за зловреден софтуер поне с две различни програми. Веднага трябва да бъдат сменени всички пароли, които използваме, с малко по-сложни такива, посочи Радева.

Кибератаките през 2020 г. са били насочени предимно към здравните власти, като през периода април-юни се е увеличил броят на фишинг атаките, свързани с информация за COVID-19. Засегнати са били и финансови институции, като преобладаващи са били заплашителните писма с искане за откуп.

Последвайте канала на

Novini.bg
507 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини