Експерт: Covid е шанс за смяна на икономическия модел

  • 01 септември 2020 15:18

  • 605
  • 0
Експерт: Covid е шанс за смяна на икономическия модел
© pixabay

“Ситуацията, в която се намираме, ни показва слабостите на линейния модел, по който функционират икономиките в момента, неефективността на използването на ресурсите, загубата на ефективност. Всичко това са проблеми, които стават явни, особено по време на една криза, независимо какво я е провокирало. Но всяка една криза дава възможност да се откроят слабостите на модела, в който функционира дадена икономическа система. В момента това е добра възможност за постепенно поемане към промяната на икономическия модел - инвестиране в нови възможности, в нови технологии, които да са по-ефективни и да носят по-гояма стойност на икономиката и на обществото". Това заяви проф. Виржиния Желязкова - заместник-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси пред БНР.

Според нея кризата, която предизвика пандемията от коронавирус, е възможност бизнесът да инвестира в нещо ново и прогресивно, каквото са кръговата и зелената икономика.

Финансист: Няма как да копираме германските мерки в България

Относно икономическите мерки на правителството във връзка с Covid кризата, тя коментира, че има още какво да се желае. “Има много сектори, които, ако точно сега се стимулират, могат да донесат голяма добавена стойност по-нататък в икономиката. Такъв сектор е селското стопанство с всичките му подотрасли. Това е един отрасъл, в който ние имаме силни относителни предимства като държава, където има потенциал”, заяви проф. Желязкова.

Експертът каза още, че банките започват да се ориентират и към финансиране на екологични проекти, защото са свързани с бъдещето и са устойчиви. “Ние няма как да имаме зелена икономика, ако продължаваме да трупаме отпадъци с това темпо, с което го правим в момента”, коментира проф. Желязкова.

“Ще трябва да узреем скоро, защото това е вече официалната политика на Европейския съюз. Още в края на 2015 г. ЕС взе решение да върви към трансформация на икономическия си модел, а от тази година се засилват регулациите и мерките във всички икономически сектори, включително във финансовия сектор. В тази посока, ние, като част от ЕС ще трябва да изпълняваме тези политики”, обясни проф. Желязкова.

Тя посочи, че у нас вече е издаден специален сборник с доклади “Кръгова икономика и устойчиви финанси. Съвременни перспективи”. Сборникът представя колективни анализи на учени от България по един нов за българската научна литература въпрос - този за кръговата икономика и нейните съвременни перспективи.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
605 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини