Управителят на БНБ: Изключено е българският лев да се обезцени

  • 30 април 2020 07:41

  • 1680
  • 2
© Булфото (архив)

Трудно е да се правят конкретни прогнози за кризата. Някои страни се справят добре, нашето правителство също. Това заяви управителят на БНБ Димитър РадевДимитър Радев Димитър Радев е роден на 12 юли 1956 г. Той е магистър по икономика, финанси и кредит. През 1994 г. в интервю пред БТВ. 

"Суапова" сделка е такава, при която можем да получа евро срещу лева без да намаляваме валутния резерв. БНБ е добре обезпечена. Причината за суапова сделка не е заради нуждата от евро, а за защита. Юридически тази сделка не ни помага за Еврозоната, но съдържателно - да", каза още той. 

ЕЦБ и БНБ установиха суап линия за осигуряване на ликвидност в евро до два милиарда евро

"Изключено е българският лев да се обезцени. Срещу всеки един лев разполагаме с 1, 5 евро", категоричен бе управителят на БНБ. 

"Финансовият сектор и банките са много по-подготвени от кризата през 2008 г.", коментира Радев. 

"Банките са стабилни у нас.Левът продължава да бъде една от най-стабилните валути", каза още той. 

Димитър РадевДимитър Радев Димитър Радев е роден на 12 юли 1956 г. Той е магистър по икономика, финанси и кредит. През 1994 г. разкри, че интересът към отсрочването на кредитите към търговските банки е значителен. От 50 хиляди заявки одобрените в рамките на 10 дни са повече от 25 хиляди.

БНБ разреши на банките да отсрочват кредитите

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1680 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2020.04.30 | 10:22

1
Валутните резерви фактически не са наши. Те представляват депозити на частни банки в бнб, тоест това са частни пари на депозит, и ако се наложи да теглят падат и резервите. Това, че се прави суап значи, че има вероятност някой да си поиска парите, разбира се той ще иска евро, а не лева. А това, че прави суап при положение, че 1 лев е обезпечен с 5 евро е странно. Явно доста от резервите са заети в банки, застрахователи и наши бизнеси и бнб не може да ги използва.

2020.04.30 | 10:36

2
С две думи валутните резерви са частни пари на вложители, а не държавни. Държавните са бюджета и някои фондове, и може би някой държавен влог в бнб, за държавните фирми като цяло може да се каже, че са минус. Така, че какво ще става с валутни резерви е частен въпрос с ограничено влияние от държавата (мораматорим за плащане = фалит.

Добави коментар

Водещи новини