Novini.bg

Ето какво влиза в сила от 1 януари 2020 година

38
Ето какво влиза в сила от 1 януари 2020 година
© Novini.bg
Средната работна заплата става 1600 лева през 2022 година

Средната работна заплата става 1600 лева през 2022 година

Икономисти предлагат да се въведе минимално заплащане на час

Икономисти предлагат да се въведе минимално заплащане на час

Минималното увеличение за всички педагогически длъжности ще бъде 17 процента. Това е записано в Анекса към Колективния трудов договор /КТД/, подписан през ноември от Министерството на образованието и науката, и от национално представителните синдикални и работодателски организации в системата на предучилищното и училищното образование.

От днес минималната работна заплата е 610 лева. Размерът ѝ се повишава с 50 лева - от 560 лева през 2019 година, на 610 лева от днес - 1 януари 2020 година.

Директорите на детски градини и училища ще получават не по-малко от 1334 лв., а заместник-директорите - 1246 лв. За целта в бюджета за 2020 година са заложени 360 милиона лв. повече за трудови възнаграждения на учителите. Предвидени са и 54 милиона лв. за увеличение на индивидуалните работни заплати на непедагогическия персонал.

За увеличаването на минималното възнаграждение способстват икономическото развитие, устойчивите темпове на ръст на БВП, увеличаването на броя на заетите и отчетеното повишанате на средната работна заплата за страната.

Заплатите на учителите бяха увеличени с не по-малко от 20 процента и от 1 януари 2019 година. В управленската програма на правителството се предвижда да се постигне двойно увеличение на учителските заплати до края на мандата на кабинета. Това трябва да стане за четиригодишен период.

Между 17 и 18 процента ще нараснат работните заплати на педагогическите специалисти в образователната система от 1 януари 2020 година.

От днес минималната работна часова заплата става 3,66 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.

С Анекса към КТД се завишават допълнителните възнаграждения за класните ръководители, както и за лекторските часове. Въвежда се и изискване 50 процента от средствата за квалификация в бюджетите на детските градини и училищата да бъдат използвани за вътрешни или междуинституционални обучения под формата на методически семинари, дискусионни форуми, открити практики, презентации на творчески проекти, резултати и анализи на проведени педагогически изследвания. Целта е учителите да обменят добри практики, да се учат взаимно, да споделят и насърчават иновациите.

Според документа учителите ще получават не по-малко от 1085 лв. основна заплата. Минималните възнаграждения на старшите учители ще достигнат 1120 лв., а на главните учители - 1176 лв.

Увеличението с 8,9 процента се очаква да стимулира активността на пазара на работната сила, да допринесе за нарастване на доходите на най-нискодоходните групи на заетите и да намали неравенството в доходите и бедността, да се повиши покупателната способност и жизненото равнището на населението.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
38

Водещи новини

Ето какво влиза в сила от 1 януари 2020 година | Новини.бг