Теменужка Петкова: От средата на 2020 г. битовите потребители преминават към свободния пазар на ток

  • 07 ноември 2019 12:19

  • 560
  • 0
Теменужка Петкова: От средата на 2020 г. битовите потребители преминават към свободния пазар на ток
©

От средата на следващата година се очаква битовите потребители да преминат от регулирания към свободния пазар на електроенергия. Това каза министърът на енергетиката Теменужка ПетковаТеменужка Петкова Теменужка Петкова е министър на енергетиката. Родена е на 18 януари 1967 г. Магистър по при откриването на кръгла маса, посветена на механизмите за капацитет и въглищните региони в преход, организирана от Института за енергиен мениджмънт.

Според нея процесът няма да доведе до поскъпване на тока за бита.

„Пълната либерализация не е еднократен акт, това е процес, който още продължи между 3 и 5 години. Всички евентуални рискове трябва да бъдат минимализирани и съответно покрити по най-добрия начин. Работим за това в новия регулаторен период, определена част от регулираната цена всъщност да бъде формирана на пазарен принцип. Преди да се предприемат стъпките за пълна либерализация, задължително условие е да се предвидят мерките за защита на уязвимите потребители“, посочи министър Петкова.

Механизмите за капацитет са признат от Европейската комисия метод, чрез който държавите-членки могат да гарантират сигурност на електроенергийните доставки.

Пред участниците в дискусията министър Петкова очерта основните стъпки за въвеждането на мярката у нас. Тя припомни сключения от „Български енергиен холдинг“ ЕАД договор с международен консултант, който оценява състоянието на електроенергийната система и трябва да аргументира въвеждането на подходящ вариант на механизъм за капацитет в страната.

Консултантът вече анализира енергийните мощности не само в България, а и в целия регион и разработи модел на пазара при различни сценарии за търсене и предлагане на електроенергия. За нас е по-подходящо да се ориентираме към използването на пазарен механизъм за капацитет, подчерта Петкова и уточни, че на централите, които ще участват в търговете, ще бъдат покрити условно постоянните разходи, а променливите им 2 разходи (емисии СО 2 , гориво и други) ще формират цената, с която те ще излязат на пазара.

По думите на енергийния министър анализът на адекватността на системата както в България, така и в целия регион, който изготвя консултантът, предстои да бъде финализиран в близките седмици. Въвеждането на механизъм за капацитет ще бъде съпътствано с редица необходими реформи, които да гарантират пълна либерализация на електроенергийния пазар и прозрачни, недискриминационни условия за всички участници.

"Пред нас стои важната задача да дерегулираме пазара на дребно по начин, който да гарантира сигурност и защита на българските потребители", подчерта енергийният министър.

Тя изрази своето очакване всички мерки да бъдат своевременно обсъждани с Европейската комисия с цел бързото и успешно нотифициране и въвеждане на механизма за капацитет в страната.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
560 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини