-
12 май 2014 11:13
- 2682
- 0
Представиха годишния доклад за икономическо развитие и политика в България. Това стана по време на пресконференция в БТА. Докладът съдържа анализ на икономическото развитие у нас през 2013 г. като проследява микро- и макроикономическите показатели, външен, фискален и банков сектор, кредитната задлъжнялост на населението, пазара на труда, състоянието на регионите и техните различия и дава препоръки за подходящи политики.
Ежегодно в доклада се представя специална тема, като сега обект на анализ са неравенството и бедността в България.
Състоянието на икономиката, според изследването, след кризата продължава мъчителното движение на България с ниски темпове. Основният проблем пред икономическото развитие на страната е стагнацията. Виждат се възможности леко увеличаване на темповете на растеж, заяви проф. Митко Димитров. Това е при положение, че положителните икономически условия в Европа, се запазят.
Не може да се очаква обаче особено голяма промяна. Единствената възможност, която България има, това е подобряване на работата на институциите, смята проф. Димитров.
В пресконференцията взеха участие проф. д-р Митко Димитров – директор на ИИИ при БАН; проф. д-р Искра Белева, доц. д-р Григор Сарийски, гл. ас. д-р Виктор Йоцов, гл. ас. д-р Емил Калчев, гл. ас. Ивайло Янков, гл. ас. Борис Гюров, Иглика Василева.
Иглика Василева представи макроикономическите прогнози. Все още пред икономическото развитие на България има изключителна несигурност. Към момента се наблюдават известни признаци на подобрение като подобрение на вътрешното потребление на дребно.
В средносрочен план се прогнозира 1,7 % икономически растеж за 2014 г. Той обаче не може да се нарече висок за България, защото България има догонваща роля в ЕС.
Това, което се наблюдава като тенденция, е положителният принос на външния сектор към растежа. Очаква се износът да има добри признаци на растеж.
Очакват се минимални подобрения на пазара на труда - от 12, 9% през 2013г. до 12% в края на прогнозния период.
Ниските нива на международните цени, които вероятно ще се запазят, ще окажат негативен натиск върху инфлацията. Очаква се средногодишната инфлация да бъде леко отрицателна тази година.
Възможните за осигуряване на финансиране от европейски фондове биха допринесли до повишаване на ефективността и реализирането на важни политики за повишаване на растежа в България.
Според прогнозите развитието на външната среда ще е доста плавно. Цените на основните стоки ще бъдат по-скоро плавни, като има известни рискове да спаднат. Външната търговия успява да поддържа един задоволителен темп на растеж.
Последвайте канала на
Свързани новини
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
"Продължаваме Промяната" иска срещата с ГЕРБ да е пред медиите
23 ноември 202417:52
Асен Василев изброи на ГЕРБ условията, при които могат да започнат каквито и да било разговори
23 ноември 202417:46
Румен Христов, ГЕРБ-СДС: Засега държим Бойко Борисов да бъде премиер
23 ноември 202418:11
Киселова: Мандат на ГЕРБ с кандидат за премиер г-н Борисов не е приемлив за "БСП-Обединена левица"
23 ноември 202418:46
Павела Митова, ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер
23 ноември 202418:07
"България може": стратег на Радев основа партия, хвалят президента, привличат "отвратените"
23 ноември 202416:47
Рибата в Черно море изчезва
23 ноември 202419:21
България остава без психиатри до 5 години: кой мисли за психичното здраве на българина?
23 ноември 202415:42
Защо американците избраха Доналд Тръмп за президент?
23 ноември 202417:10