Момчил Неков притеснен за субсидиите за земеделието в България

  • 04 април 2019 13:05

  • 545
  • 2
Момчил Неков притеснен за субсидиите за земеделието в България
© Булфото (архив)

Приетата в ЕП обща селскостопанска политика ще влоши състоянието на земеделието в България.

Това коментира Момчил Неков, член на Комисията по земеделие в Европейския парламент във връзка с гласувания тази седмица доклад по ОСП, съобщават от пресофиса на евродепутата. Ключови аспекти за България, като например изравнявания на субсидиите за всички фермери в ЕС в рамките на периода 2021-2027, бяха отхвърлени. Това означава, че и след 20 години членство, родните фермери ще бъдат в неизгодна позиция спрямо колеги в другите държави членки“, заяви българският евродепутат .

„Таванът от 60 000 евро с прогресивно намаляване до 100 000 евро, който предложиха от Еврокомисията, беше по-добър за страни като България, в която има голяма концентрация на земя и субсидии. За съжаление, той също беше завишен с възможност за изключване от изчислението му на част от заплатите и на схемите за млади земеделски производители и еко-схемите. По същество, това означава, че вместо да има по-справедлив подход към малките и средни земеделски производители, има реален риск да се повтори ефектът в сегашния програмен период.“, допълни още той.

Всички предложения за конкретна финансова помощ за България, както и за всички останали държави-членки по различните финансови пера са занулени в приетото предложение. Това означава, че има реална опасност да се отвори Кутията на Пандора и всъщност субсидиите за земеделието да бъдат дори още по-занижени, имайки предвид новите ангажименти на ЕС в сферата на отбраната, миграцията и т.н.

Добра новина е, че опрашването като услуга за първи път намира място в стратегическия документ на ЕС за Общата селскостопанска политика. Тъй-като ЕК все още не е готова с необходимите начини на измерване, обаче и то е под въпрос.

Комисията по земеделие прие своя доклад с 27 гласа „за“, 17 „против“ и 1 „въздържал се“. Той обаче няма да може да бъде гласуван в пленарна зала в рамките на този мандат, което означава, че в рамките на следващия мандат, може да бъде ревизиран и прегласуван преди да се започнат междуинституционалните преговори по бъдещата Обща селскостопанска политика.

Последвайте канала на

Филип Епитропов
545 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
дкмс

2019.04.04 | 14:21

2

мазно комунистическо отроче.....

2019.04.04 | 13:28

1

ЧЕРВЕН БОКЛУК

Добави коментар

Водещи новини