Промяна на наредбата за сечта в горите ще ускори процесът на усвояване на повредената от корояд дърв

  • 12 септември 2017 14:53

  • 4908
  • 1
Промяна на наредбата за сечта в горите ще ускори процесът на усвояване на повредената от корояд дърв
© Булфото

Промяна на наредбата за сечите в горите ускорява процеса на усвояване на повредената от корояд дървесина, съобщават от Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ).

В съобщение от МЗХГ се посочва, че с влезлите в сила промени се дава възможност за незабавно пристъпване към усвояване на дървесината, когато засегната площ е до 5 процента. За целта е необходимо да се изготви инвентаризационен опис на площите, който за горските територии - държавна собственост се утвърждава от директора на съответното държавно горско стопанство, държавно ловно стопанство, учебно-опитно горско стопанство.

За общинските горски територии такъв опис утвърждава ръководителя на съответната общинска горска структура, а за горските територии, частна собственост на физически и юридически лица управляващия горското сдружение. В останалите случаи описът се утвърждава от директора на регионалната дирекция по горите.

Когато засегната площ е над 5 процента се предвижда издаване на предписание за провеждане на санитарни или принудителни сечи. Такова предписание могат да инициират всички собственици на гори, както и регионалните дирекции по горите и лесозащитни станции в страната. За издаването му решение се взема след проверка на терена от служител на регионална дирекция по горите или на лесозащитна станция, при възможност в присъствието на представител на държавното горско или ловно стопанство, общинската горска служба, горското сдружение. При проверката на терена задължително следва да се събере информация, която да е достатъчна за попълване на утвърдения образец на предписание. Преценката за издаване на документа е на директора на РДГ и на директора на ЛЗС.

За извършване на санитарни или принудителни сечи, за които не са издадени предписания, се изготвят план - извлечения. Срокът за провеждане на сечта се определя от лицето, издало предписанието при отчитане на становището на служителя, извършил проверката на терена и на лицето, стопанисващото съответната територия. При определяне на срока ще се има предвид сезона, през който следва да се извърши сечта, технологичните и нормативни изисквания, обема на ползването и други фактори.

С предимство ще се изготвят предписания за извършване на санитарни и принудителни сечи в защитени територии и зони по "Натура 2000", райони с първи клас на пожарна опасност, насаждения в близост да урбанизирани територии и насаждения, в които дървесината е със запазени качества и осигурена достъпност. Издаването на предписания не е административна услуга и за тях не се дължат такси, се уточнява още в съобщението.


 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
4908 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2017.09.13 | 13:21

1
Заглавието е на безмозъчен седесарски дeбил като Цветанов. Промяната ще ускори усвояването... Защо, меграмотници, "промяната" е в пълен член?

Добави коментар

Водещи новини