Стопаните, чиито животни са били умъртвени, ще получат компенсации до петък, обеща Танева

  • 20 април 2016 15:47

  • 1950
  • 2
Стопаните, чиито животни са били умъртвени, ще получат компенсации до петък, обеща Танева
© МЗХ

Държавата отпуска близо 14 милиона и 500 хиляди лева за справяне с последствията от заразния нодуларен дерматит по животните.

Парите ще отидат за пръскане срещу насекоми, които пренасят заразата, за изплащане на обезщетения на стопаните, чиито животни ще бъдат умъртвени, както и за ваксиниране на животните в пограничните райони и там, където са огнищата на зараза. До момента те са 13. Има съмнения за още едно огнище в област Стара Загора.

Ето първите реакции на животновъди, които отидоха в Министерския съвет:

Този път бяха взети направо изключително бързи мерки за овладяването на тази болест, от която можем да пострадаме почти цялото животновъдство в България, каза фермерът Григор Нушев след среща на животновъди с премиера и земеделския министър.

Правителството отпусна близо 14,5 милиона лева за справяне с последствията от заразата. В понеделник са били поискани 350 000 дози ваксини, каза земеделският министър Десислава ТаневаДесислава ТаневаДесислава Танева е родена на 9 юни 1972 г. в град Сливен. През 1990 г. завършва ПМГ "Добри.

Имам уверение, че до средата на следващата седмица първите 150 000 дози ще дойдат. Още вчера бяха осигурени 200 000 лева, които от утре ще могат да бъдат платени като обезщетение за убитите животни, посочи тя.

Очаквания за заболяването имало още през есента на миналата година. Танева отговори на въпроса защо животните не са били ваксинирани превантивно още тогава: "Първо, защото това е забранено. Второ, защото това е въпрос на решение на всяка страна-членка и то само след нотификация, каквато сме поискали. Това решение, включително и българската страна, го взе и ще го затвърди утре, на Националния консултативен съвет по искане на фермерите, защото една такава ваксинация носи след себе си тригодишно ограничение за продуктите от животните, които ще бъдат ваксинирани".

Заболяването не е опасно за хората. Но фермерът, този, който влиза да събира млякото, той може да стане преносител. Затова всяка ферма в този период – поне близо 2 месеца, трябва да ограничи достъпът на всякакви лица до животните си и тези лица, които имат достъп, трябва да бъдат със съответните защитни облекла, каза още Десислава ТаневаДесислава ТаневаДесислава Танева е родена на 9 юни 1972 г. в град Сливен. През 1990 г. завършва ПМГ "Добри.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1950 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
ПО ВАЖНО

2016.04.21 | 23:55

2
Хора, за нищо на света недейте да ходите да работите в Несебър, отношението е като към животни, там е по-зле и от Елените, защото стрелят на месо................ДА ЕЛЕНКО УЕВИЧ ПАПУРКОВ ..??????

2016.04.21 | 07:49

1
Анатема!

Добави коментар

Водещи новини