Овцевъдите плашат с протести, обвиняват млекопреработвателите в картел

  • 05 май 2015 10:14

  • 1223
  • 0
Овцевъдите плашат с протести, обвиняват млекопреработвателите в картел
© Булфото

Производителите на овче мляко обмислят масови протести след Георгьовден, предупреди председателят на Националната асоциация на овцевъдите Бисер Чилингиров, цитиран от БНР.

Овцевъдите са уверени, че млекопреработвателите имат картелно споразумение за умишлено поддържане на ниски изкупни цени на овчето млякото.

Овчето мляко е бялото злато. Овчите продукти са търсени по целия свят. За сметка на това ние имаме най-евтиното в света овче мляко. Средните изкупни цени са от 90 ст. до 1.35-1.40 лв. А цената е пазарна – в Румъния е 1 евро, в Гърция е 1 евро, в Македония, Сърбия и Испания е 1 евро, недоумява Чилингиров.

Твърденията за залежали продукти от овче мляко в складовете не отговарят на истината, убедени са овцевъдите. Те се търсят в цяла Европа, включително нашите млека отиват в Америка, в Австралия. Овчето е 27 лв за кг, по думите им.

Симеон Присадашки от Асоциацията на млекопреработвателите коментира, че за срива в изкупните цени има обяснение и то е, че има срив на млечния пазар в Европа. Търсенето на овчи и кози млека и сирена е по-малко, отколкото на продуктите от краве мляко, уточни той и каза: "Те представляват не повече от 15% от общото количество мляко, което се изкупува в България. Пазарът в България просто е почти нулев. Голяма част от продукцията отива за износ".

В Румъния цената в момента е 1 към 1 като българската. Това мога да го защитя с документи пред всеки, категоричен бе той.

Големият проблем с продуктите от козе мляко е, че те трябва да стоят в складове с месеци, тъй като козите дават мляко само 5 месеца, а фирмите трябва да го продават целогодишно, за да не загубят пазарното си присъствие. Той беше категоричен, че картелно споразумение няма и призова КЗК да разследва за такова Румъния, Полша, Германия и Италия.

Смятам че звучи несериозно да има картелно споразумение в цяла Европа за цените на млякото и млечните продукти. Сериозните млекопреработвателни предприятия обявяват изкупните си цени месец за месец, сподели експертът. В последно време се е оказало, че има голяма динамика в пазарните цени.

Говорителят на Комисията за защита на конкуренцията Марио Гаврилов заяви, че ще запознае Комисията с казусите, но насърчи Чилингиров да подаде официална жалба в КЗК, за да стане страна в производството. И припомни, че Асоциацията на млекопреработвателните в България вече е наказвана за картелни практики до 2007 г.

Гаврилов припомни, че КЗК вече е предлагала да се въведе наказателна отговорност за шефовете на фирми, сключващи такива споразумения. В момента глобите се плащат от касата на съответната фирма, но шефът не носи лична отговорност. Разследванията за картелни споразумения отнемат месеци и често биват обжалвани в съда, изтъкна Гаврилов.

Последвайте канала на

1223 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини