ЮНЕСКО наблюдава мъжкото хоро в Калофер

  • 02 януари 2018 19:27

  • 4598
  • 4
ЮНЕСКО наблюдава мъжкото хоро в Калофер
© Булфото (архив)

ЮНЕСКО праща наблюдатели на 6 януари – Богоявление, в Калофер, за да се запознаят с уникалното за България и света мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Идеята е на кмета на града Румен Стоянов, пише в. "Монитор".

Първите стъпки ще бъдат направени още на този 6 януари, когато от Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура ще изпратят наблюдатели. Това ще бъдат унгарски етнолози, чиято задача ще бъде да наблюдават всяка подробност как се изпълнява ритуала.

Никой не знае на колко стотин години е мъжкото хоро. Според местни хора в Калофер обичаят датира от векове, защото в ледената река са влизали да играят хоро техните деди и прадеди. Жени в реката не се допускат, както и няма да бъдат допуснати първи да влязат в Тунджа външни хора. Освен унгарските етнолози в Калофер чакат да пристигнат и туристи от Украйна и Норвегия, които са поискали от Румен Стоянов да се включат в ритуала за Богоявление. Кметът обаче им е обяснил, че няма проблем да влязат в реката, но едва след като калоферци изпеят и изиграят хорото. Мъжете от града на Ботев влизат в ледената Тунджа с песента „Залюбила е Василка”. Пред тях вървят гайдари и тъпанджии, а мъжете освен че танцуват, и пеят народната песен. По традиция всички са облечени в народни носии, каквото условие отново ще бъде поставено и тази година. В реката няма да бъдат допускани пияни или хора в неприлично облекло. По традиция мъжете първо се събират в местната църква, където поп Димитър ги ръси за здраве и ги благославя, след което в 8 часа нагазват в реката с песен на уста. На тазгодишния ритуал се чакат най-малко около 200 души – мъже и много деца, които ще бъдат водени от кмета на Калофер Румен Стоянов. Той влиза в реката на 6 януари от най-малко от 10 години и винаги развява българското знаме. Важна част от ритуала е, че който от мъжете в реката хване богоявленския кръст, го подава на най-малкото дете на хорото. Болни след изпълняването на обичая няма и не е имало назад в годините, въпреки че много пъти река Тунджа е била сковавана от лед, а температурите са били минусови. Затова и местните хора вярват, че мъжкото хоро носи здраве и берекет на всички българи.

Последвайте канала на

Novini.bg
4598 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар
Помак

2018.01.07 | 00:34

2
Покажете една стара снимка на такова хоро ,щом е токова старо би трябвало да има.Аз ,като гледам половината са кьор кютюк пияни още от посред нощите.Не става с алкохол тази работа.
da

2018.01.07 | 00:34

3
:) Смешни сме си ние българите. Намерили с какво да се гордеят... Всеки може да влезе в ледената вода и да извърти едно хоро, какво толкова. Ама е МНОГО УНИКАЛНО, нали! се едно сте фанали Господ за шлифера. тъпаци.
KILL BILL

2018.01.07 | 00:34

4
Всъщност хорото не е такава храброст, за каквато я представят. В двуметров вир на река Видима под Видимското пръскало в н.п. Централен Балкан съм плувал лятото, темпратурата на водата е почти същата, каквато и през зимата. Понеже идва от топящи се ледове.Местни ми казаха, че п
Ицо

2018.01.03 | 23:01

1
Какво става хейтъри.

Добави коментар

Водещи новини