Екопътека привлича български и сръбски туристи

  • 21 май 2013 07:49

  • 2611
  • 0
Екопътека привлича български и сръбски туристи
©

Завършена е трансграничната екопътека между България и Сърбия в района на Трън - Димитровград, съобщи ръководителят на проекта Евгения Такова, предаде БТА.

Маршрутът е с дължина 13,2 км в българската му част и 30 км в Сърбия. Трасето преминава през клисура от ждрела, като започва от Трънското и завършва с Погановското.

Новата екопътека възстановява трасето на съществуваща досега в южната част на пролома и разрушена от времето и въздействието на природата. Укрепени са дървените мостове над река Ерма, пътеката преминава през врязани в скалата тунели, пенливи водопади и водни прагове. Маршрутът е кръгов - тръгва от трънската махала "Богоина", достига до село Банкя, красивото Ябланишко ждрело, отново се връща в село Банкя, върви до местността Китка и едноименния връх и завършва в ждрелото край Трън.

Маршрутът на сръбската екопътека е край атрактивните скали на Гребен планина. Над 60 пейки със сенници, информационни табла и указателни табели улесняват придвижването по трасето в българската му част. Четири уютни заслона приютяват туристите.

Монтирани са десет камери и два павилиона, в които посетителите ще могат да получат информация на място по електронен път.

Туристи вече са завзели новия парк, разположен върху 5 дка на входа на трънското ждрело. Изградени са десет беседки, съоръжени с барбекюта, детски кътове с пясъчници, места за къмпингуване. Липи, върби и иглолистни видове, синхронизиращи на трънската природа са заменили опасните тополи.

Красивият кът е достъпен за инвалиди. Към парка е построена подпорна стена, стълбище и рампа за хора с увреждания.

Екопътеката е изградена по програма за трансгранично сътрудничество "България - Сърбия" и е на стойност 424 531 евро. На общините Трън и Димитровград партнира и Институтът за защита на природата в Ниш. Границата дели двете съседни трасета, като разстоянието между тях е 1,5 км.

Пешеходният маршрут ще бъде допълнен от планинска велопътека за екстремно каране, която ще се строи по Програмата за развитие на селските райони, съобщи кметът на Трън Станислав Николов. Трасето за колоездачи започва от поляна под Ждрелото, ще минава през два осветени тунела и ще стига до село Петачинци. То опасва високите скали на природния феномен и се връща в изходна позиция. През целия маршрут ще има високоскоростен интернет. На разположение на любителите на екстремното каране ще бъдат десет колела. Ще бъдат обособени санитарни помещения, така че хората да могат да вземат душ след колоезденето. Ще бъде изграден информационен център и магазин със сувенири. В момента се провежда тръжна процедура за избор на изпълнител, уточниха от общината.

Специален сайт на екопътеката, който все още се подготвя, ще разказва за биоразнообразието от двете страни на границата. Тук може да се види срещащата се само на Балканския полуостров райхенбахова перуника, има десетки дървесни, храстови и тревни видове. Обект на опазване в зоната са белият щъркел, сирийският пъстър кълвач, ловният сокол, скалният орел, горската чучулига и други, уточни РИОСВ-Перник.

Ждрелото на река Ерма е резултат от хилядолетното ерозионно действие на реката, която е прорязала дълбока теснина във варовика. По данни на екоинспекцията, защитената територия на природната забележителност е с площ 87 дка.

Обновената екопътека е сред основните обекти в програмата на община Трън за превръщане на граничния край в оживена туристическа дестинация.

Последвайте канала на

2611 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини