-
06 декември 2024 16:11
- 422
- 1
Руската рубла поскъпна в днешната търговия и спадна под границата от 100 за долар, достигайки 99,50, след вчерашния указ на президента Владимир ПутинВладимир Путин - руски политик. Роден на 7 октомври 1952 г. в Ленинград, сега Санкт-Петербург. През 1975, разрешаващ алтернативни разплащания от страна на чуждестранните купувачи на руски газ, предаде Ройтерс.
Рублата се покачи с 1,5 на сто спрямо долара, сочат извънборсовите данни, ползвани от банките. Руската валута поскъпна и спрямо юана - с 2,4 на сто до 13,57 рубли, според данните от Московската борса.
Указът на Путин разреши на купувачи на руски газ от страни като, например, Унгария и Словакия, ползвали доскоро "Газпромбанк", за да извършват трансакциите си, да конвертират валутата си в рубли и в други банки, които не са санкционирани.
До указа се стигна, след като на 21 ноември "Газпромбанк" беше санкционирана от САЩ, което доведе до хаос на руските валутни пазари и до спад на рублата с около 15 на сто.
Руският финансов министър Антон Силуанов свърза пряко отслабването на рублата и проблемите с енергийните плащания с американските санкции срещу "Газпромбанк".
Рублата, която постоянно спада от началото на август, сега е напът да затвори най-добрата си седмица от четири месеца насам, което подсказва, че пазарът се е нагодил към новите санкции.
Главният изпълнителен директор на "Сбербанк" Герман Греф заяви, че реалният курс на рублата е между 100 и 105 за долар. Той добави, че засега не очаква резките промени на курса на руската валута да продължат, отбелязва БТА.
Последвайте канала на
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Томислав Дончев: Правилният дефицит е нула, ще съберем данъците, от тези които не ги плащат
22 януари 202518:41
Избраха състава на всички комисии в парламента, Борисов отново оглави тази за външните работи
22 януари 202519:07
Правителственият самолет излетя за Оман, за да прибере българските моряци
22 януари 202517:22
Румен Петков: Военният министър е целувал съветски маршали, дано преосмисли за помощта за Украйна
22 януари 202517:52
Прокурор Владимир Николов: Вейпът, убил момчето в Плевен, е бил истинска наркотична бомба с висока концентрация
22 януари 202517:55
Разследваща полицайка задигна 1500 лева и "Айфон 13" от обвиняем
22 януари 202516:47
Водещите новини! Хутите освободиха българите от кораба „Галакси Лийдър“. Мъж от Русе е осъден на лишаване от свобода за жестокост към кучето си (и още…)
22 януари 202519:20
Проф. Огнян Минчев: Европа трябва да прекрати утопичните си представи за света такъв, какъвто беше в последните 20 години
22 януари 202519:00
Тръмп иска да премахне лятното часово време
22 януари 202518:57
2024.12.06 | 16:33