Пазарът на имоти е в депресия, но строителството не е спряло

  • 04 май 2020 14:57

  • 4997
  • 15
© Novini.bg

Въведеното у нас извънредно положение заради епидемията от новия коронавирус засегна всички сектори на икономиката.

Как се отразяват извънредните мерки на строителния бранш и продажбата на имоти - в интервю за Novini.bg коментира експертът Иван Горанов:

Как пандемията се отразява на строителството е доста актуален въпрос, тъй като това е секторът, който носи около 15% от брутния вътрешен продукт на нашата икономика, което е доста сериозен дял. Разбира се, трябва да адмирираме действията на правителството, защото въпреки сериозната ситуация и избора, който трябва да направят, те поеха риска и оставиха секторът да работи. Защото заетите в строителния бранш са около 200-250 000 души, които пряко получават средства. Това са едни 500 000 домакинства, тъй като браншът е свързан с много доставки и различни други сектори.Това е е изключително важно да се отчете като заслуга, защото, ако бяха спрели този сектор, щеше да има още по-голямо натоварване на социалната система, а и вероятността да не издържи този натиск.

Как стоят нещата с продажбите?

Трябва да разглеждаме строителството от няколко аспекта, трябва да отделим чистото строителство от недвижимите имоти, които се продават. Когато става дума за инфраструктурни проекти, това ще е нишата , която ще изведе по - бързо целия сектор от тази криза. Така най-бързо ще се задвижи колелото, тъй като целият сектор създава добавена стойност. При други браншове по-бавно се случват нещата.

Пазарът на недвижимите имоти е изпаднал в една депресия към този момент , тъй като мерките са рестриктивни и хората не могат да се движат, а жилище не се купува всеки ден. За тези два месеца може да се каже, че имотните сделки са замразени. Това замразяване ще доведе до намаляване и на основното перо в местните данъци и такси, защото тези сделки са много по-малко на брой, а всички знаем, че 3,5% от стойността на нотарилната сделка, което представлява местни данъци и такси, влиза в общинските бюджети.

През последните две седмици  има леко раздвижване на пазара, докато в началото нямаше никакво движение.

НСИ: Строителството, промишлеността, търговията на дребно и услугите с драстичен спад за април 2020

Банките ще продължат ли да кредитират по досегашния начин?

При срещите, които проведохме с търговските банки, те се държат изключително социално отговорно.Те също разбират, че трябва да запазят своите клиенти. Европейският банков орган също е дал разпореждане на централните банки за разсрочване и облекчаване на изпадналите в затруднение физически лица и фирми.

Ще въведат ли банките по-рестриктивни мерки при даване на кредит?

Засега няма такива индикации. По-вероятно е да бъдат по-предпазливи в ипотечното кредитиране и да изискват по-голям процент на самоучастие от страна на клиента, тъй като сега даваха кредити и до 100%. Това обаче все още не е ясно, а и нямаме още много пресни случаи, за да се правят изводи.Трябва да изчакаме до септември, тъй като идва и летният сезон, който никога не е бил много активен за покупка на жилище.

Ще има ли увеличение на цените на имотите?

2019 година беше година, в която имаше превес жилищното строителство. Мога да кажа обаче, че усложнената заради COVID-19 обстановка ще елиминира спекулативния елемент в пазара на жилища и офиси. Тези, които са настроени за бързи печалби, ще бъдат засегнати от създалото се положение. Както знаем, в среда от пазарна икономика търсенето определя цената. Сега имотите, които бяха надценени, ще се коригират. Някъде ще има корекции на цените, защото има поскъпване на някои строителни  материали и на транспорта, тъй като е затруднен.

Все още е рано да се каже каква ще бъде корекцията на цените на имотите. Ще е ясно едва към септември, тъй като сега се разхлабват мерките. Имот не се купува всеки ден, не може по интернет, трябва да се види качеството на строежа, локацията, както и заобикалящата среда. Това не може да се види на камерата.

Последвайте канала на

Галя Георгиева
4997 15

Свързани новини

Коментари 15

Добави коментар

2020.05.04 | 18:54

11
Кой им е дизайнера и архитекта на тия безбожно грозни сгради?
Камелия Танчева

2020.05.05 | 14:11

15
Освен грозни сгради-апартаментите са нефункционални!
Гого

2020.05.04 | 19:11

14
Строителният бизнес е във ръцете на БКП другарите всички строители са свързани с БКП деици. Има картел на цените на имотите както и на горивата и тока. Това е създадено от ДС и БКП идиотите когато нещо е произведено от тези идиоти е златно а когато гражданин обикновен тръгне да продава земя или някакъв имот неговото не струва нищо . Картел има също на цените на земеделска земя и после при ископуване на зърнените колтури нищо не е оставини на случаиноста
МАКАВЕЙ

2020.05.04 | 16:13

5
Ще..ще.. цените ги определет гастербайтерите. Те купуват. И местните капиталисти.
Ккк

2020.05.04 | 19:07

13
от мнението на големия експерт се разбира, че огромна група от хора с много пари в куфари стоят изолирани вкъщи и само чакат да паднат ограниченията и да инвестират.хахаха ще има да чака тоя експерт. Да повишение на цените ше има, нооо със знак минус. другата глупост, която каза е, че заради фаянса от италия ще повиши цените. Да ама апартаментите се издават по бдс, т.е. голи голинички. довършителните разходи са за сметка на новия собственик, а не на строителя продавач. И тоя специалист нека да не се сравнява с ресторантьорите, а да каже колко сделки е изповядал на реална стойност ( всички данъци в бюджета) и колко на симилативна (занижена) стойност. .
жжжжж

2020.05.04 | 17:30

8
Кои гастъри ? Тия дет се върнаха и са по маалите ли или дригуте дето са на социал във фалирала Испания .. брокерски сънища ..
1000лв.

2020.05.04 | 19:02

12
С 1000лв. заплата има да чакате да си купя нещо!!!

2020.05.04 | 18:21

9
Не мога да разбера селяните от София на какво се кефят на калпавото и скъпо строителство скапаните пътища и са заврени като животни в апартаменти масовка по около 60 кв.м и викат че това е живот ама кучешки.
+++

2020.05.04 | 18:53

10
Така е. Две стаи + баня = 200 000 лева да си ги купиш. Имотите в България са направени като за африкански диктатори.
jeko

2020.05.04 | 15:56

4
Цените ще растат.1.у нас са най-евтините имоти в европа2.парите се обезценяват.3.има много хора зависими към притежанието на имоти,вид психическо отклонение

2020.05.04 | 16:28

7
Не познавам такива. 99 % от българите си мечтаем за една обикновена къща за семейство, но колкото и да бачкаме, не можем да спестим 700 000 - 1 милион лева.

2020.05.04 | 16:25

6
не ми е жал за вас пеераси! презастроихте всяка градинка и детска площадка!
балонът

2020.05.04 | 15:33

3
е на път да гръмне отново.Надува се за 5-6 години и след това се пука.Честито на печелившите.

2020.05.04 | 15:32

2
За да си купиш имот в България, ти трябват УПИ, ПУП и още 6-7 документа. Крайната цена на необзаведена къща е към 1 милион лева. Всичко е направено така, че човек да не може да си купи къща с африканската си заплата, но добрата новина е, че имотният пазар е голям балон, след 2-3 години цените на имотите ще тръгнат яко надолу, защото никой не купува скъпи апартаменти, а фирмите, които ги предлагат, постоянно трябва да им плащат данъците.
Доктора

2020.05.04 | 15:19

1
"Пазарът на имоти е изпаднал в депресия" - Споко, ще му предпиша едни антидепресанти, от скъпите, и ще се оправи.

Добави коментар

Водещи новини