)
„Повече пари за скъп ток, по-малко пари за заплати, ограничаване на продажбите, по-малък ръст на БВП - по-скъпи стоки и услуги за бита“, каза още той.
На свободния енергиен пазар има злоупотреби. Има играч, който разполага с количества, по-големи от АЕЦ „Козлодуй“. Това става пред очите на министерството и компетентните органи. Ние ще внесем сигнал в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Националната електрическа компания (НЕК) и Министерството на енергетиката за недопустима пазарна концентрация. Това коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в предаването "Лице в лице" по БТВ.
Васил Велев заяви, че ако не се въведат средни цени на електроенергията за индустрията и няма резултат от техните сигнали - бизнесът може да излезе на протест. Председателят на АИКБ призова за либерализация на енергийния пазар чрез увеличаване на цената на тока за бита.
По думите му работодателските организации подготвят няколко сигнала до държавните органи за манипулации.
По думите на Велев, високата цена на тока за индустрията превръща страната ни в неконкурентоспособна на европейския пазар.
Председателят на АИКБ допълни, че ще сезират и прокуратурата за безстопанственост от страна на ТЕЦ 2 и Министерството на енергетиката. „Като прибавим към тези проблеми и ограниченията във вноса, защото ние сме едно петно на картата на Европа - поради пазарни манипулации, недобро предлагане на количества, има изкривяване на пазара - ние сме най-високата цена от началото на годината“, посочи представителят на бизнеса.
Последвайте канала на